Inne

Korzystanie z usług psich behawiorystów - czy warto?

REDAKCJA ZOOVIT

Nie ważne, czy posiadamy szczeniaka z hodowli czy też zdecydowaliśmy się na adopcję dorosłego psa ze schroniska lub fundacji. Czasem na naszej wspólnej drodze pojawiają się problemy, z którymi ciężko jest sobie poradzić w pojedynkę. Kiedy warto rozważyć konsultację ze specjalistą?

Kim jest psi behawiorysta?

Pod tą nazwą kryje się specjalista zajmujący się terapią zachowań zwierząt. Często potocznie nazywany jest psim psychologiem, choć nie do końca jest to poprawne określenie. Ma on za zadanie ocenić, co wpływa na niepożądane zachowanie zwierzęcia oraz znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. Często do jego zadania należy modyfikacja otoczenia psa oraz nawyków właścicieli, ponieważ tam najczęściej jest problem.

Psi behawiorysta zaczyna swoją pracę od zebrania wywiadu na temat problemów czworonoga, jego zachowania, zwyczajów, sposobu żywienia oraz przeszłości. Przeważnie spotkanie odbywa się w domu właściciela oraz uwzględnia zabranie psa na spacer, by móc obserwować reakcje psa w naturalnym dla niego otoczeniu.

Po wnikliwym wywiadzie stawiana jest diagnoza i proponowana jest terapia behawioralna uwzględniająca współpracę na linii opiekun-człowiek. W ciężkich przypadkach może pojawić się zalecenie leczenia farmakologicznego, po konsultacji przypadku z weterynarzem.

Kiedy skorzystać z usług psiego behawiorysty?

Psy na co dzień mogą borykać się z rozmaitymi problemami. Często przyczyną takiego zachowania jest ich przeszłość: nieodpowiednia socjalizacja w okresie szczenięcym, traumatyczne doświadczenia z poprzedniego okresu życia czy stawianie zbyt wygórowanych wymagań wobec psa oraz nieradzenie sobie z emocjami i stresem. Zdarza się, że za niektóre lęki odpowiedzialność ponoszą geny psa oraz jego stan zdrowia, dlatego tak ważny jest wybór zwierzęcia z dobrej hodowli oraz wiedza na temat charakteru rodziców zwierzęcia.

Powyższe przyczyny mogą powodować różne problemy. Jednym z najczęściej spotykanych jest lęk separacyjny, który objawia się wokalizacją, załatwianiem się oraz niszczeniem przedmiotów pod nieobecność właściciela. Równie często u psów, zwłaszcza żyjących w miastach, pojawia się problem agresji lub reaktywności wobec innych przedstawicieli swojego gatunku czy obcych ludzi. Każdy z tych problemów jest powodem, by skorzystać z pomocy specjalisty i nauczyć psa radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Co zrobić przed spotkaniem z psim behawiorystą?

Często za niepokojące zachowania odpowiada zły stan zdrowia czworonogów. Jeśli pies odczuwa ból może reagować lękiem lub agresją na określone zachowania. Dlatego przed konsultacją z behawiorystą warto wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi (morfologia oraz biochemia), moczu i USG jamy brzusznej, a w przypadku zwierząt starszych lub predysponowanych do konkretnych chorób – także badanie serca oraz konsultację z weterynarzem – ortopedą.

Warto również sprawdzić kompetencje osoby, z którą chcemy nawiązać współpracę. Ze względu na to, że zawód behawiorysty nie jest w żaden sposób regulowany, na rynku można znaleźć osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, a mimo tego udzielają konsultacji. Dobrze więc zweryfikować, czy dana osoba faktycznie ukończyła potrzebne kursy (np. COAPE) oraz dowiedzieć się, jakich metod używa i jakie są o niej opinie.

Źródło:

Zobacz
Komentarze (0)