Choroby psów

Dysplazja u psa – objawy, profilaktyka i leczenie

REDAKCJA ZOOVIT

Dysplazja jest problemem, który dotyczy zwykle dużych ras psów. Powoduje poważne problemy z normalnym poruszaniem się; w pewnym momencie psiak nie jest w stanie poprawnie funkcjonować.

Dysplazja stawu biodrowego u psa

Właściciele dużych psów doskonale wiedzą, na jakie dolegliwości są narażone te zwierzęta. Dysplazja biodrowa i łokciowa jest tu niestety bardzo powszechnie występującym schorzeniem. Warto wiedzieć, w jaki sposób można ją rozpoznawać i na czym polega jej leczenie.

Dysplazja u psa

Dysplazja stawów to choroba genetyczna, występująca przede wszystkim u dużych ras, choć mniejsze osobniki również mogą być na nią narażone. Same geny są podstawowym czynnikiem który na nią wpływa, ale nie jedynym. Wielki wpływ ma tu na przykład dieta czy aktywność fizyczna. Właściciele często zapominają, że zapewnienie psu odpowiedniego pożywienia oraz wskazanej dawki ruchu każdego dnia to podstawowe kwestie w dbaniu o zdrowie swojego zwierzaka. Jeśli zlekceważymy takie rzeczy, to nasz pies będzie znacznie bardziej narażony na wystąpienie dysplazji. Ponadto choroba będzie miała u niego gorszy przebieg, niż w przypadku zadbanego psa.

Genetyczne podłoże choroby

Podłoże genetyczne sprawia, że choroba jest przekazywana z rodziców na potomstwo. Jeśli zatem rodzice naszego psa chorowali na dysplazję, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że problemy te dotkną również naszego pupila. Nie oznacza to jednak, że potomstwo chorych rodziców jest jednoznacznie skazane na chorobę. Dodatkowo można znacznie zmniejszyć ryzyko dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym i regularnemu wykonywaniu badań. Ryzyko istnieje również u psów ze zdrowymi rodzicami, choć w tym przypadku jest ono oczywiście znacznie niższe – nie przekracza raczej 10%. Mimo wszystko każdy właściciel psa należącego do jakiejkolwiek dużej rasy powinien zdawać sobie sprawę z istnienia takich zagrożeń i wiedzieć, na czym polegają działania profilaktyczne.

Profilaktyka: jak uniknąć dysplazji?

Prawidłowa dieta jest tu jedną z najważniejszych spraw. Waga ciała psa powinna być idealna – nie może być ani zbyt wysoka, ani za niska. Dysplazja znacznie częściej dotyka psy cierpiące na nadwagę. Jeśli jednak zauważymy ją u naszego pupila, nie należy nastawiać się na szybkie zrzucenie kilogramów i ograniczanie psu jedzenia. W takim wypadku trzeba postawić na długofalową pracę, która będzie znacznie zdrowsza.

leczenie dysplazji u psa

Posiadając dużego psa warto jak najwcześniej przeprowadzić badania profilaktyczne. Pozwolą one na stwierdzenie tego, jak bardzo nasz pupil jest podatny na wystąpienie choroby i jak wysokie jest ryzyko w jego przypadku.

Warto pamiętać, że u wielkich psów należy odpowiednio podchodzić do aktywności fizycznej. Szczeniaki poniżej 12 miesięcy nie powinny być zmuszane do zbyt dużego ruchu, bowiem negatywnie wpływa to na rozwój ich mięśni i kości.

Dysplazja u psa – objawy

Objawy dysplazji są dość zróżnicowane, ale w większości przypadków można łatwo je zauważyć. Często są one widoczne we wczesnym okresie życia, już około drugiego miesiąca. Trzeba oczywiście przyglądać się temu, w jaki sposób porusza się nasz pies – to właśnie na podstawie jego chodu można odczytać, czy rozwija się u niego choroba. Cechą charakterystyczną jest zarzucanie tyłem ciała w czasie chodzenia. Dla psa chorego na dysplazję samo poruszanie się staje się czymś trudnym i niekomfortowym. Zwierzak przejawia wówczas niechęć do jakichkolwiek form ruchu, nie chce wychodzić na spacery, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Pies zwykle leży na boku, tak, aby nie podciągać łap pod siebie – sprawia mu to ból. Prędzej czy później można zauważyć również inne problemy w poruszaniu się. Pies zaczyna kuleć, często traci równowagę, idzie chwiejnym krokiem. Jeśli choroba jest już zaawansowana, to może pojawić się nawet niedowład poszczególnych kończyn.

Dysplazja u psa – leczenie

Jeśli choroba jest jeszcze stosunkowo mało rozwinięta, to stosuje się leczenie zachowawcze. Chodzi w nim głównie o zadbanie o zdrowie psa poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. W przypadku bardziej zaawansowanych chorób, konieczne staje się niestety leczenie operacyjne.

Czy dysplazja u psa jest uleczalna?

W przypadku leczenia zachowawczego mogą być stosowane również odpowiednie leki. Mają one na celu przede wszystkim chronienie psa przed ewentualnymi stanami zapalnymi. Jeśli dysplazja jest już bardziej zaawansowana, to jedynym sposobem na jej wyleczenie będzie zabieg operacyjny. Samą metodę leczenia operacyjnego dostosowuje się do konkretnego psa, biorąc pod uwagę jego wiek i inne uwarunkowania fizyczne.

 

Pokarm dla psów cierpiących na choroby stawów. Sprawdź:
Karmy dla Psów usprawniające pracę nerek.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)