Choroby małych zwierząt

NAJCZĘSTSZE CHOROBY KRÓLIKÓW MINIATUREK

REDAKCJA ZOOVIT

Odpowiednie pomieszczenie, żywienie i pielęgnacja znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania zwierzaka. Zdrowy króliczek dużo je, rusza się żwawo i jest chętny do zabawy w zasadzie przez cały dzień.

CHOROBY KRÓLIKÓW MINIATUREK

Kiedy królik zachowuje się niecodziennie, ma wilgotny nosek, zalepione i pozbawione blasku oczy i nastroszone futerko to sygnał, że choruje. Wówczas trzeba skontaktować się z weterynarzem. Samodzielnie walczyć można jedynie  z biegunką.

CHOROBY KRÓLIKÓW - MYKSOMATOZA

Myksomatoza to popularna zaraza królicza wywoływana przez wirusy. Przenoszą ją komary oraz inne owady. Przyczyną choroby może być również podanie królikom zielonki zabrudzonej odchodami zainfekowanych dzikich królików. Niestety w zdecydowanej większości przypadków choroba jest nieuleczalna i królika trzeba uśpić. Myksomatozę można rozpoznać po zaczerwienionych spojówkach, zapaleniu oczu oraz obrzękach występujących na głowie (głowa lwa). Chory królik jest apatyczny i bardzo spokojny.

Obecnie króliki można zaszczepić przeciwko myksomatozie. Prawdopodobnie choroba występuje co jakiś czas, ale nie jest to potwierdzone badaniami naukowymi. Poza tym, aby chronić przed nią królika warto zastosować moskitierę, a więc gazę chroniąca zwierzaka przed ukąszeniami komarów. Nie można też dopuścić do kontaktu królika z odchodami królików żyjących na wolności. Osobnik chory na myksomatozę musi zostać natychmiast odizolowany od innych królików, bo to choroba bardzo zaraźliwa.

chore króliki miniaturki

CHOROBY KRÓLIKÓW - KOKCYDIOZA

To choroba wywoływana przez pierwotniaki, a dokładniej jednokomórkowe pasożyty zwane kokcydiami. Wykazują one znaczną odporność na warunki środowiska zewnętrznego. U zakażonego zwierzaka niszczą mocno ścianę jelit. Królik pobiera je do organizmu wraz z paszą zanieczyszczoną swoimi odchodami. W ten sposób cykl rozwojowy pasożyta zostaje zamknięty. Można temu zaradzić poprzez dbanie o higienę oraz niedopuszczanie do zanieczyszczenia paszy. Kokcydioza objawia się silną biegunką, niskim apetytem oraz skrajnym wychudzeniem. Czasami może dojść również do uszkodzenia wątroby królika. Z chorym zwierzakiem obowiązkowo trzeba udać się do weterynarza, który postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednie leczenie.

CHOROBY KRÓLIKÓW – WZDĘTY BRZUCH

Wzdęcie wywołać mogą pasze zielone, które sfermentowały w cieple, a także pasze mokre i zimne czy pokarmy wzdymające (surowe ziemniaki, kapusta włoska, sałata, biała i czerwona kapusta oraz koniczyna łąkowa - w ich przypadku trzeba zachować sporą ostrożność i podawać je zwierzakowi w małych ilościach). Brzuszek królika jest wzdęty jak w przypadku zaparcia, ale nie na skutek tego, ale tworzenia się gazów w jelitach. Zwierzak ma kłopoty z oddychaniem, często leży, bo odczuwa bóle uciskowe. Paszę trzeba wówczas od razu usunąć i udać się do weterynarza. Wzdęcie może niestety skończyć się śmiercią.

CHOROBY KRÓLIKÓW – BIEGUNKA

Biegunka to zazwyczaj skutek przeziębienia, przeciągu, zjedzenia niewłaściwej lub nawet zepsutej paszy czy przebywania na zawilgoconej ściółce. Kał jest wówczas mazisty i płynny, posiada nieprzyjemny zapach. Chorego zwierzaka należy trzymać w temperaturze pokojowej z dala od podłogi czy przeciągów. Nie wolno podawać mu soczystej paszy, a wręcz przeciwnie - wskazana jest pasza sucha, duża ilość siana i nieco ugotowanego, dobrze odsączonego ryżu. Zamiast zwykłej wody lepiej jest przygotować do picia napar z rumianku.

jak leczyć królika miniaturkę?

CHOROBY KRÓLIKÓW – LECZENIE

Z królikiem warto jak najszybciej udać się do weterynarza, a nie leczyć go samodzielnie kiedy pojawią się takie objawy jak kaszel, kichanie, wycieki z oczu i nosa, obrzęki, wychudzenie, łysiny na skórze, drgawki, skurcze, biegunka, wzdęty brzuszek itd. Przyczyny takich schorzeń bywają różnorodne i tylko specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Trzeba przy tym wiedzieć, że niestety często koszty leczenia są o wiele wyższe niż koszty zakupu zwierzaka. Jednak zwierzę to nie zabawka i nie można go tak po prostu wyrzucić. Dlatego kwestię ewentualnych chorób warto przemyśleć jeszcze przed zakupem królika.

Królik zjada własne odchody (zjawisko kału nocnego). To nie objaw choroby, ale zupełnie naturalna czynność fizjologiczna. Kał nocny zawiera bowiem sporą ilość substancji odżywczych, które są odpowiednio wykorzystywane kiedy trafiają ponownie do układu pokarmowego zwierzęcia. Zjadanie kału nocnego jest królikowi potrzebne od życia i nie wolno mu w tym przeszkadzać czy uniemożliwiać.

Króliki chorują raczej rzadko. Jednak warunkiem dobrego zdrowia jest oczywiście zapewnienie zwierzakowi odpowiedniego wyżywienia oraz pielęgnacji. To więc w dużej mierze od właściciela zależy jak królik będzie się czuł.

Warto przy tym wiedzieć, że powyższe propozycje i zalecenia sposobów leczenia są sprawdzone, ale nie zawsze okazują się w 100% trafne w przypadku danego królika, dlatego zawsze dobrze jest się skonsultować z doświadczonym weterynarzem. Sięgając po leki zawsze trzeba zapoznać się z ich ulotkami, aby poznać dawkowanie czy skutki uboczne.

 

Preparaty wzmacniające organizm królika znajdziesz tutaj:
Preparaty witaminowe dla królików.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)