Choroby kotów

Kot, który zimą chętniej zostaje w domu – sposoby na nudę

REDAKCJA ZOOVIT

Zimowa pora potrafi zachwycić magiczną odsłoną ośnieżonych szczytów gór, przydrożnych drzew i spadającymi, kształtnymi płatkami śniegu. Niestety krótki dzień i mróz nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu na dworze. Z tym samym aspektem zmagają się i ludzie, i zwierzęta. Domowi pupile, a tym razem mowa o kociakach, zdecydowanie rzadziej opuszczają ulubione miejsca przy ciepłym kaloryferze. Z drugiej strony wciąż potrzebują uwagi, zabawy i kontaktu z właścicielem, by się nie zanudzić. No właśnie... co zrobić, by kot się nie zanudził, gdy na dworze szaro, ponuro i zimno?

Kociak niczym dziecko – bez zabawek ani rusz

Pomiędzy kolejnymi drzemkami, nasz mruczący pupil potrzebuje zachęty do zabawy, a tę mogą stanowić wszelkiego rodzaju zabawki. Oczywiście dopasowane do jego upodobań, charakteru i temperamentu. Mówimy jednak o głównej kategorii zabawek dla kociaków, które przeważnie każdemu mruczkowi przynoszą sporo frajdy.

Wąsaty pupil z pewnością rozrusza się i czas mu przyjemniej upłynie, gdy będzie mógł gonić i łapać piórka, piłeczki, myszki. Takich gadżetów nie brakuje w sklepach stacjonarnych i internetowych. Można zajrzeć do sklepu zoologicznego SklepZoologic.pl, i przekonać się, że asortyment jest naprawdę szeroki. Najbardziej wymagający właściciele, jak i najbardziej wybredne kociaki, zyskają na ciekawych zabawkach.

W pojedynkę, z „rówieśnikiem”, czy z właścicielem?

Mamy już wybrane zabawki? Idealnie! Jest jedno małe „ale”. Nasz kot nie będzie bawił się wiecznie sam. Potrzebuje chwil spędzonych tylko w swoim czasie, zabawy w polowanie, w której poczuje się zwycięzcą, bo nie będzie z nikim rywalizował. W równym stopniu potrzebuje również uwagi swojego właściciela. Jest czas na samotne zabawy, ale i ten, który trzeba spędzić wspólnie, by zacieśniać więzi. Nie bez powodu mówi się o konieczności zachowania zdrowych relacji pomiędzy domowymi zwierzętami, a ludźmi.

Nie trzeba doszukiwać się przeszkód w tym zadaniu. Wystarczy skorzystać z zabawek, którymi do tej pory kociak bawił się sam. Jeśli była to piłeczka, którą turlał po podłodze, kolejnym razem właściciel może ją podrzucić, schować, zrobić z nią właściwie cokolwiek, by się zaangażować. Zamiast piłeczki, wziąć do rąk wędkę z piórkiem na końcu, które kot będzie musiał dosięgnąć i złapać.

Ostatnia kwestia to czas spędzony z „rówieśnikami”. Kociak może doskonale bawić się z innymi mruczkami. W tym celu warto pokusić się o wybór rozbudowanego drapaka, który zapewni dostateczną ilość miejsca dla każdego mruczka. Z miejscem do odpoczynku, drzemki, leniwego leżenia, wspinania się. Zabawa na drapaku przynosi sporo korzyści dla zdrowia kociaka, bo pozwala mu się rozciągać, wczepiać pazurki w kolumnę owiniętą ciasno sizalem, by mruczek mógł pozostawiać swój zapach, oznaczając teren. Wybór drapaka na zimową porę to także zmniejszenie ryzyka zainteresowania choinką, którą kociaki zwykle uwielbiają, ale to uwielbienie kończy się nierzadko sporym bałaganem.

Cechy idealnych zabawek dla kotów

Zabawki dla kotów trzeba wybierać wedle bardzo podobnych kryteriów, jakie stosujemy podczas kupowania zabawek dla swoich pociech. Gadżet dla kociaka ma umożliwić mu przyjemnie spędzony czas, ale i właściwy rozwój. Zabawka powinna być wykonana z materiału wysokiej jakości, bezpieczna, trwała i dopasowana do charakteru kociaka. Tak wybrana posłuży długi czas, nie pozwoli zbyt szybko się znudzić, a w zimowej porze będzie nieocenionym sposobem na chandrę, która może dopaść nawet domowego pupila.

Zobacz również: Zaparcia u kota - jak sobie z nimi radzić?

Materiał zewnętrzny

Zobacz
Komentarze (0)