Choroby psów

5 klasycznych objawów BABESZJOZY

REDAKCJA ZOOVIT

Jedną z najpoważniejszych w konsekwencjach psich chorób jest babeszjoza. Jej skutki dla naszego czworonoga są niezwykle poważne i mogą prowadzić nawet do utraty ukochanego pupila. Źródłem babeszjozy jest pierwotniak określany mianem Babesia canis, osiągający wielkość do sześciu mikrometrów. Niby tak niewiele, a dla naszego psa jest to wręcz śmiertelna pułapka. To, co wydaje się być najbardziej istotne, to fakt, iż babeszjozę przenoszą znane nam wszystkim kleszcze. Aby odróżnić tę chorobę od innych, warto dowiedzieć się, jakie klasyczne objawy babeszjozy występują u każdego zakażonego czworonoga.

Babeszjoza - objawy 

Pierwszym istotnym objawem babeszjozy jest skrajne osłabienie. Szczególnie jest to dostrzegalne wśród psów, które do niedawna były niezwykłe żywiołowe i energiczne. Gdy pies, który wcześniej nie przepuszczał żadnej okazji do zabawy, nagle zaczyna stronić od towarzystwa ludzi i innych zwierząt, to istnieje spore prawdopodobieństwo, iż zaczęła rozwijać się u niego babeszjoza. Warto przy tym prześledzić ostatnie dni z życia swojego czworonoga. Jeżeli skrajne osłabienie zaczęło występować kilka dni po długim spacerze po lesie, wówczas możemy przypuszczać, iż pies został zaatakowany przez zarażonego kleszcza.


Kolejnym objawem babeszjozy jest mętny wzrok. To objaw, który jest niezwykle charakterystyczny dla omawianej choroby. Gdy pies zaczyna zmagać się z babeszjozą, jego wzrok staje się nieobecny, a spojówki nie dość, że bledną i mętnieją, to wręcz stają się matowe. Choć może zabrzmieć to zbyt dosadnie, to jednak pies w takim stadium wygląda, jakby był pod wpływem substancji odurzających. Zbagatelizowanie tego objawu może przynieść bardzo negatywne konsekwencje dla dalszego zdrowia naszego czworonoga.
Babeszjozie towarzyszy również gorączka, z którą nierzadko współwystępują duszności. W takiej sytuacji pies ciągle poszukuje sposobności, by ochłodzić swój organizm. Gorączka przy babeszjozie powoduje przekroczenie 40 stopni Celsjusza wewnętrznej temperatury czworonoga. Najłatwiej gorączkę można rozpoznać po suchym nosie psa.

objawy babeszjozy u psa

O obecności choroby pasożytniczej w organizmie czworonoga świadczyć będzie również barwa jego moczu. Jeżeli mocz psa jest koloru ciemnego, pomarańczowego, czy czerwonego (ceglastego), należy natychmiast zgłosić się do weterynarza. Nienaturalny kolor moczu świadczy ponad wątpliwość, iż mamy do czynienia z babeszjozą.
 

Babeszjoza
 

Oprócz wyżej wymienionych objawów, warto również zwrócić uwagę na to, czy nasz pies boryka się z brakiem apetytu i wymiotami. Choć są to objawy typowe dla innych chorób, to również występują one w przypadku babeszjozy. Wówczas pies, który nie wykazuje żadnego zainteresowania pożywieniem, nadal może zwracać treść własnego żołądka. W przypadku częstego występowania takich sytuacji, należy skonsultować przypadek z weterynarzem.

W przypadku zbagatelizowania objawów babeszjozy następuje poważne zagrożenie dalszego zdrowia i życia czworonoga. Choroba prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby. W skrajnych przypadkach dochodzi do powikłań, spośród których najczęściej występującą jest tzw. anemia hemolityczna, wymagająca procedury przetaczania krwi. Ostatecznie, gdy pies nie jest leczony, szkody w jego organizmie wywołane przez babeszjoze stają się śmiertelne.

Istotne jest zatem umiejętne dostrzeganie objawów tej niebezpiecznej choroby. Skuteczną ochroną przed babeszjozą będzie częste sprawdzanie stanu skóry i sierści pupila, szczególnie gdy znajdował się on wcześniej na terenie leśnym. Warto również zaopatrzyć się w specjalne preparaty zwalczające kleszcze. Pomogą one zapobiec prawdopodobieństwu wystąpienia choroby.

Zobacz
Komentarze (0)