Inne

Naturalna karma dla psa, czyli dieta zdrowa i pełnowartościowa!

REDAKCJA ZOOVIT

Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W tym czasie przywykł już nieco do ludzkiego jedzenia, w żadnym jednak wypadku nie należy karmić swojego czworonoga typowo ludzkimi posiłkami czy resztkami. Jeśli chcemy, aby był zdrowy i cieszył się świetnym samopoczuciem, musimy zadbać o to, aby jego dieta była jak najbardziej naturalna. To z kolei eliminuje również wiele karm zbożowych, które niestety nie są ani zdrowe, ani naturalne dla psa. Jak zatem wygląda naturalna psia dieta? I jakie karmy mogą się w niej sprawdzić?

Jaka jest naturalna dieta psa?

Pies jest spokrewniony z wilkiem, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że podstawą jego diety jest mięso. I nie ma tutaj żadnej drogi kompromisu – naturalna dieta psa to taka, która zawiera w swoim składzie przede wszystkim składniki mięsne. Oczywiście pies żyjący w swoim naturalnym środowisku spożywałby okazjonalnie owoce – zwłaszcza te leśne albo niektóre warzywa. Są one źródłem pierwiastków i witamin, których pies również potrzebuje. Dlatego też układając jadłospis swojego pupila, możemy dołączyć do niego trochę pokarmu roślinnego, w postaci warzyw i owoców takich jak:

 • marchewka
 • burak
 • pietruszka
 • seler
 • dynia
 • pomidor
 • cukinia
 • jagody
 • borówki
 • jabłka
 • gruszki
 • banany

Bardzo często naturalna karma dla psa ma dodatek warzyw lub owoców, które są w pełni bezpieczne dla psa. Ogólnie jednak najwięcej powinno być w niej mięsa. Jak wygląda zatem naturalna, pełnowartościowa i zdrowa karma dla psa?

Naturalna karma dla psa – skład

Najlepsza naturalna karma dla psa to mokra karma, która jest bogata w mięso. I tutaj naprawdę chodzi o to, aby tego mięsa było jak najwięcej, czyli od 70 procent wzwyż – niektóre dobre karmy mają nawet 90 procent mięsa. Oczywiście dotyczy to zarówno karmy mięsnych, jak i rybnych. To jednak nie wszystko.

Takie karmy powinny zawierać mięso jak najlepszej jakości, czyli nie najgorsze odpady rzeźnicze czy różnego rodzaju mączki mięsne niewiadomego pochodzenia, które niestety często dodawane są do karm i szumnie w ich składzie określane jako mięso. Naturalna karma dla psa powinna zwierać w swoim składzie mięso i ewentualnie podroby, takie jak płuca, nerki, wątroba, wymiona itp. Przy czym w opisie składu produktu powinno to wszystko zostać wyszczególnione.

Czego nie powinna zawierać karma dla psa

Naturalne karmy dla psa to przede wszystkim produkty pozbawione zboża, kukurydzy, konserwantów i szeregu ulepszaczy smakowych. Niestety w wielu komercyjnych karmach znajdziemy wszystkie te szkodliwe dla naszych czworonogów składniki. Zboże czy kukurydza, które często pochodzą z upraw modyfikowanych, pełnią zazwyczaj rolę tanich wypełniaczy, które w rzeczywistości sieją spustoszenie w organizmach naszych pupili. Doprowadzając – ze względu na swoją niezwykle wysoką kaloryczność – do ich otyłości. A z powodu ogólnej szkodliwości do szeregu problemów trawiennych, alergii pokarmowych i wielu innych chorób.

Dlatego też dbając o zdrowie swojego psa, warto pilnować, aby karmy, jakie mu podajemy, były pozbawione powyższych składników. W zamian powinny być bogate w dobrej jakości mięso i substancje odżywcze.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)