Choroby małych zwierząt

CHORY CHOMIK — NAJCZĘSTSZE DOLEGLIWOŚCI MILUSIŃSKICH

REDAKCJA ZOOVIT

Poznaj najczęstsze choroby, na które zapadają chomiki. Dowiedz się jak szybko reagować w nagłych przypadkach by pomóc zwierzakowi. 

CHOROBY CHOMIKÓW

Problemy ze skórą

W przypadku starszych osobników przerzedzone futerko to rzecz normalna. Z drugiej strony przerzedzenie sierści u młodego chomika może oznaczać dolegliwości chorobowe. Niekiedy, wypadanie włosów spowodowane jest źle dobraną dietą, która nie dostarcza gryzoniowi potrzebnych składników odżywczych. Jednakże jeśli na ciele ulubieńca dostrzeżemy strupy oraz łyse placki to istnieje duże prawdopodobieństwo, że gryzoń cierpi na choroby pasożytnicze, na przykład świerzb lub nużycę. Podobne symptomy na skórze powoduje również zarażenie grzybicą. W przypadku zaobserwowania zmian skórnych jak najszybciej powinniśmy udać się ze zwierzątkiem do lekarza weterynarii.

Przegrzanie (śpiączka)

Chomik w przypadku przegrzania kładzie się płasko na podłodze klatki i przestaje się poruszać. U niektórych gryzoni dodatkowo występują drgawki. By pomóc milusińskiemu należy przestawić klatkę w chłodniejsze miejsce. Jeśli po kilkunastu minutach chomik nie wróci do formy, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. By zapobiec przegrzaniu, podczas wysokich temperatur klatka z gryzoniem powinna być zlokalizowana w zacienionej, przewiewnej lokalizacji.

Upadki i potłuczenia

Wszelkiej maści upadki z wysokości są częstą przyczyną dolegliwości u chomików. Gryzoń, który padł ofiarą nagłego wypadku, wymaga natychmiastowej pomocy. W wyniku bólu zwierzę może doznać szoku, dlatego też właściciel powinien jak najszybciej uspokoić podopiecznego. Potłuczonego chomika należy umieścić delikatnie w klatce, zapewnić ciepło, spokój i dostęp do pożywienia oraz regularnie monitorować stan zwierzaka. Niestety, większość bolesnych wypadków kończy się wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

CHOROBY CHOMIKÓW - OCZY

Infekcje bakteryjne oczu

Infekcje bakteryjne oka są niezwykle groźne dla gryzoni. Przyczyną może być zranienie samego oka lub jego okolic. W przypadku infekcji brak szybkiej interwencji może skutkować przerzutami do mózgu zwierzaka.

jak leczyć chorego chomika?

Podstawowym objawem chorobowym jest intensywne mrużenie oczu. Jeśli chomik mruży ślepia z powodu silnego światła, nie jest to powód do zmartwień. Natomiast gdy mrużenie trwa przez większość dnia, a do tego towarzyszy mu łzawienie oraz wydzielanie ropy, to świadczy to o chorobie. Chore oko sprawia wrażenie zasnutego mgłą.

Infekcja oka — leczenie

Zwykle opiekun chomika dostrzega problem, gdy gałka oczna się uwypukla. Na powierzchni zaobserwować można też strupy. Chorego oka w takim stanie nie da się już odratować, pozostaje więc walka o drugie oko i życie gryzonia. Jak najprędzej należy wybrać się do lekarza weterynarii po antybiotyk do oczu. Zazwyczaj lekarz przepisze nam krople do oczu Gentamicin 0,3%. Roztwór należy podawać gryzoniowi według poleceń lekarza, najczęściej 3-4 krople dziennie.

Sklejanie się oczu

Poza infekcjami bakteryjnymi częstym schorzeniem, zwłaszcza u starszych chomików jest sklejanie się oczu. Może być to spowodowane zanieczyszczeniami (na przykład kurzem) znajdującym się w powietrzu lub też może być to reakcja alergiczna, lub chorobowa (na przykład przeziębienie spowodowane przeciągiem).

CHOROBY CHOMIKÓW - GUZ

Twarde, szybko rosnące guzki mogą świadczyć o raku u chomika. Należy pamiętać, że guzy nowotworowe łatwo pomylić z wrzodami oraz niegroźnymi zmianami kosmetycznymi. Wewnętrzne zmiany nowotworowe są skomplikowane w leczeniu, jednakże guzy zewnętrze (na przykład rak piersi) można z powodzeniem usuwać operacyjnie. Lekarz weterynarii bezpiecznie usunie guzy pod narkozą.

CHOROBY CHOMIKÓW OBJAWY RAKA

Poza guzami, które są symptomami raka, należy zwrócić uwagę również na inne zgrubienia pod powierzchnią skóry. Ponadto: utrata futra, brak apetytu oraz ogólne osowienie może świadczyć o chorobie nowotworowej. Nowotwory z większą częstotliwością występuje u samiczek oraz starszych chomików, jednakże sposób hodowli nie ma większego wpływu na zachorowanie.

Ostateczną diagnozę powinien postawić doświadczony weterynarz, który dobierze też właściwą metodę leczenia naszego milusińskiego.

 

Preparaty witaminowe dla chomika domowego. Zamów:
Witaminy dla chomików.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)