Choroby psów

Czy ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne dla psa? Zobacz skutki ugryzienia

REDAKCJA ZOOVIT

Kleszcze to niewielkie pajęczaki żywiące się krwią ludzi oraz zwierząt. Spotkać można je zarówno w lasach i na łąkach, jak i w parku czy na trawniku. Ukąszenie kleszczy może być tragiczne w skutkach dla naszego pupila. Pasożyty te przenoszą bowiem szereg poważnych chorób, takich jak chociażby babeszjoza. Jak prawidłowo wyciągnąć psu kleszcza? Oto garść przydatnych wskazówek.

Jak rozpoznać kleszcza?

Kleszcze są pasożytami, które żerują od wiosny do jesieni. W okresie zimowym pozostają w hibernacji, mogąc pozostawać bez pożywienia przez bardzo długi czas. Pajęczaki te czekają niekiedy nawet kilka tygodni na swoją ofiarę — najczęściej na spodniej części traw, drzew czy krzewów. Jako, że mają one długość zaledwie kilku milimetrów, niekiedy trudno je dostrzec w gęstym futrze naszego pupila.

Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć sierść czworonoga. Kleszcze najczęściej wczepiają się w miejscach, w których skóra psa jest najcieńsza. Spotkać można je między innymi za uszami, na szyi, pod pachami, w pachwinach, a niekiedy również na powiekach. Głaskając futro należy sprawdzić, czy na ciele psa nie znajdują się twarde guzki. Gdy nie ruszają się one wraz ze skórą, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z kleszczem.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

Głównym objawem chorób przenoszonych przez kleszcze jest gorączka. Pies nie ma wówczas apetytu i jest apatyczny. Niekiedy pojawić mogą się również wymioty. Najpopularniejszą chorobą, jaką przenoszą te pajęczaki jest babeszjoza, inaczej piroplazmoza. Występuje ona w różnych odmianach, w zależności od regionu świata oraz bytujących na danym terenie kleszczy. Nieleczona prowadzić może nawet do śmierci. Babeszjoza objawia się ciemnym zabarwieniem moczu oraz zażółceniem błon śluzowych.

Kleszcze przenoszą również boreliozę, której symptomami są problemy z chodzeniem i bieganiem, opuchnięcie stawów, powiększone węzły chłonne oraz nawracająca gorączka.

Jak usunąć kleszcza?

Co zrobić, gdy na ciele psa zauważymy kleszcza? Należy go jak najszybciej wyjąć. Pasożyty te posiadają specjalny aparat gębowy, którym przyczepiają się do skóry, co umożliwia im pobieranie krwi, a jednocześnie sprawia, że trudno jest go wyciągnąć. Kleszcza nigdy nie powinno się wyrywać. Aby go prawidłowo usunąć, należy go wykręcić przy pomocy pęsety. W tym celu, chwytamy ciało pasożyta tuż przy skórze i delikatnie kręcąc, wyciągamy.

Wszczepionych w skórę psa kleszczy nigdy nie powinno się niczym smarować — może to bowiem przyczynić się do zwiększenia ryzyka przeniesienia choroby odkleszczowej. Po usunięciu pasożyta, miejsce ukąszenia powinno się zdezynfekować. Zaleca się również dokładną obserwację zwierzęcia, w celu sprawdzenia, czy nie występują objawy choroby odkleszczowej.

Gdy w skórze czworonoga została jakaś część pasożyta, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby przeprowadził prawidłowe wyciąganie resztek pasożyta — w przeciwnym wypadku dojść może do groźnych powikłań.

Jak usunąć kleszcza? Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie: https://fajnyzwierzak.pl/porady/jak-usunac-kleszcza-praktyczny-poradnik-na-wyciaganie-kleszcza/

Jak uchronić psa przed kleszczami?

Na rynku spotkać można różnego rodzaju produkty mające na celu ochronić pupila przed ukąszeniem kleszcza. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż nie każdy z nich może okazać się skuteczny u danego zwierzęcia. Przykładowo, u psów mających krótką sierść, których częsta kąpiel nie jest wymagana, najlepszym rozwiązaniem będą krople. W przypadku zwierząt kąpanych regularnie, znacznie lepiej sprawdzi się specjalna obroża.

Jeżeli chodzi o krople na kleszcze, zawierają one substancje insektobójcze odstraszające pajęczaki i powodujące ich paraliż, a następnie śmierć. Preparaty tego typu aplikuje się wzdłuż kręgosłupa zwierzęcia. Zakraplanie należy powtarzać zgodnie ze wskazaniami danego producenta.

Nowoczesne obroże na kleszcze działają nawet do 8 miesięcy. To bardzo wygodna forma walki z pasożytami. Taka obroża nie powinna ani ciasno opinać szyi zwierzęcia, ani zwisać — nie będzie wówczas w należyty sposób spełniać swojej roli.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)