Choroby kotów

Cukrzyca u kota

REDAKCJA ZOOVIT

Trzustka pełni bardzo istotne funkcje w każdym żywym organizmie. Odpowiada między innymi za produkcję insuliny, niezwykle ważnego hormonu. Insulina jest niezbędna do tego, aby poszczególne organy w ciele mogły otrzymywać glukozę, dostarczaną przez krew. Glukoza stanowi z kolei paliwo dla naszego organizmu, pozwalające na produkcję energii oraz prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Jeśli w organizmie nie ma wystarczająco dużo insuliny, poziom cukru we krwi niebezpiecznie rośnie – glukoza nie jest bowiem dostarczana do żadnych organów. Nadmiar cukru usuwają nerki, w takim przypadku nadmiernie obciążone. Organizm musi szukać nowych źródeł energii, wykorzystując w tym celu zapasy białka oraz tłuszczu. Prowadzi to do stopniowego upośledzenia niektórych funkcji organizmu. Ciała ketonowe, będące produktem ubocznym tych procesów, stanowią dodatkowy czynnik atakujący i wyniszczający organizm.

Cukrzyca u kota

Istnieją trzy podstawowe typy cukrzycy. Dwa pierwsze należą do cukrzycy pierwotnej, trzeci – do cukrzycy wtórnej.

Typ 1 jest dość rzadko spotykany. W tym przypadku mechanizmy obronne organizmu zaczyynają atakować komórki trzustki, doprowadzając do jej stopniowego niszczenia. Typ 2 polega na amyloidozie trzustki. Najczęściej stanowi naturalny efekt starzenia się organizmu.

Typ 3 jest wywoływany przez czynniki hormonalne. Dominują tu dolegliwości takie jak nadczynność tarczycy oraz kory nadnercza. Do tego dochodzą też czynniki takie jak ciągły stres, stosowanie niektórych leków hormonalnych oraz sterydów.

W grupie największego ryzyka zachorowania na cukrzycę znajdują się nieco starsze koty, powyżej 10 roku życia. Podatnę na tę chorobę są również egzotyczne rasy, takie jak koty syjamskie i birmańskie.

Cukrzyca u kota – przyczyny

Cukrzyca może być wywoływana przez wiele odmiennych czynników. Istnieją oczywiście naturalne uwarunkowania, takie jak genetyka, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Niektóre czynniki związane są jednak z rzeczami, na które mamy wpływ. Ryzyko znacząco rośnie u kotów cierpiących na otyłość; właściciel zawsze powinien zatem dbać o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną swojego zwierzaka. Ryzyko zwiększa również przyjmowanie niektórych leków oraz choroby takie jak rak trzustki czy nadczynność tarczycy.

Cukrzyca u kota – objawy

Chorujący na cukrzycę kot staje się osłabiony i pozbawiony energii. Z pyszczka zaczyna wydobywać się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Zwierzę często ma również problemy z chowaniem oraz wysuwaniem pazurów. Zwiększa się apetyt, choć masa ciała stale maleje. Kot odczuwa wzmożone pragnienie. Związane jest to z nadmiernym oddawaniem moczu, które prowadzi do odwodnienia organizmu.

Cechą charakterystyczną u kotów chorych na cukrzycę jest tak zwana neuropatia cukrzycowa. Wystarczy przyjrzeć się temu, w jaki sposób nasz zwierzak chodzi – w przypadku takich dolegliwości będzie on stawiał na ziemi całą stopę.

Niektóre objawy cukrzycy u kotów są takie same, jak w przypadku ludzi. Również tutaj choroba uszkadza wzrok, przez co dochodzi do zaćmy. W pewnym momencie, kiedy choroba jest już dość zaawansowana, pojawiają się ostre biegunki i wymioty. Jest to objaw kwasicy ketonowej. Tak ostre zatrucie organizmu może już stanowić bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia kota.

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest tu morfologia, która ma na celu określenie poziomu cukru we krwi.

dieta kota cukrzyka

Cukrzyca u kota – badanie moczu

Dokładna morfologia oraz badanie moczu to obowiązkowe rzeczy w przypadku kota, u którego podejrzewa się cukrzycę. Należy również ustalić poziom kreatyniny oraz mocznika. Jeśli zwierzę odczuwa nadmierne pragnienie, to może cierpieć na niewydolność nerek. Najważniejsze jest jednak zbadanie poziomu cukru we krwi i moczu zwierzęcia. Jeśli jest on wyraźnie podwyższony, to niemalże na pewno mamy do czynienia z cukrzycą.

Trzeba zadbać o to, aby badania nie były jednocześnie zbyt stresujące dla kota. Stres prowadzi bowiem do podwyższenia poziomu cukru, przez co wyniki nie są miarodajne.

Cukrzyca u kota – leczenie

Nie istnieje żaden sposób na całkowite wyleczenie cukrzycy. Stosuje się jedynie leki, które regulują poziom cukru we krwi i umożliwiają zwierzęciu normalne życie bez bólu.

Cukrzyca u kota – rokowania

Czasami terapia lekami nie przynosi zamierzonych skutków. Wówczas zaczyna się podawanie insuliny. Koty posiadają jednak inny metabolizm niż ludzie, przez co konieczne jest stosowanie odpowiednich dawek. Czasami wystarczy kilka tygodni podawania insuliny, aby objawy cukrzycy znacznie się cofnęły.

Cukrzyca u kota – dieta

Nie da się kontrolować cukrzycy bez przestrzegania odpowiedniej diety – dotyczy to zarówno ludzi, jak i kotów. Pożywienie chorego zwierzęcia powinno zawierać jak najwięcej lekkostrawnych węglowodanów oraz białka o wysokiej przyswajalności.

Cukrzyca u kota – karma

W sklepach dostępne są specjalne karmy dla kotów chorych na cukrzycę. W jej składzie znajduje się zwykle zwiększona ilość białka przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów – te ostatnie powodują bowiem wzrost poziomu cukru we krwi. Trzeba pamiętać, że konieczne jest tu sprawowanie stałej kontroli nad chorym zwierzęciem. Jedynie właściciel znający potrzeby swojego pupila jest w stanie kontrolować, czy spożywa on odpowiednie posiłki w określonych godzinach.

Kup teraz mokrą karmę przeznaczoną dla kota z cukrzycą:
Specjalistyczne karmy dla kotów.
Najniższe ceny w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)