Choroby psów

Zespół Cushinga u Twojego czworonoga

REDAKCJA ZOOVIT

Choroba Cushinga bardzo powszechnie dotyka psy w starszym wieku. Nazywana jest również nadczynnością kory nadnerczy. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie prawidłowego leczenia, bowiem zaniedbanie może tu doprowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku braku stosownych kroków, choroba ta może wywoływać inne dolegliwości, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, zapalenie trzustki oraz różne choroby serca. Znamy dziś metody leczenia, które zapewniają chorym psom możliwość długiego życia, wolnego od cierpienia związanego z chorobą.

Nadnercza, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowane są nad nerkami. Są one odpowiedzialne za produkcję kortyzolu, czyli kompleksu hormonów niezbędnych do regulowania masy ciała. Kortyzol odpowiada też za produkcję białych komórek krwi, wpływają na stan i zdrowie skóry, reguluje równowagę mineralną w organizmie i wpływają na strukturę tkanki łącznej. Aby praca nadnerczy przebiegała prawidłowo, muszą one być stymulowane przez hormon adrenokortykotropowy, produkowany z kolei w przysadce mózgowej. Guz w nadnerczach lub w przysadce mózgowej jest zwykle odpowiedzialny za chorobę Cushinga.

Zespół Cushinga u psa

Toksyny gromadzące się w organizmie w zbyt dużych ilościach są najczęstszym czynnikiem wywołującym zespół Cushinga. Wątroba, jelita i nerki muszą radzić sobie ze zbyt wieloma toksynami, aż w końcu nie są w stanie usuwać ich nadmiaru z organizmu. Zadanie to spada wówczas dodatkowo na nadnercza, przysadkę oraz tarczycę. Pierwszą rzeczą o którą warto zadbać w ramach profilaktyki jest odpowiednia dieta naszego psa. Jeśli zapewnimy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, to organizm znacznie łatwiej będzie mógł radzić sobie z nadmiarem toksyn.

Organizm – zarówno u człowieka, jak i u psa – stanowi dość skomplikowany system. Wystarczy, że jeden jego element przestanie działać prawidłowo, aby cała konstrukcja zaczęła stopniowo się zawalać. Jeśli zatem jeden organ cierpi na jakiekolwiek dysfunkcje, zawsze istnieje ryzyko, że kolejne również zaczną powoli zawodzić. Zdrowe jelita i wątroba są szczególnie ważne dla sprawnie działającego organizmu. Trzeba dbać o nie z najwyższą uwagą, bowiem problemy w ich funkcjonowaniu przekładają się na wiele innych dolegliwości.

Utrzymywanie u swojego psa dobrej diety i dodawanie do jedzenia probiotyków oraz enzymów trawiennych to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla zdrowia zwierzaka. Bardzo cennym składnikiem mogą tu być mikroalgi oraz kiełki pszenicy. Wszystkie te produkty wspomagają pracę wątroby i pomagają jej w sprawnym usuwaniu toksyn z organizmu. Problemy ze zdrowiem i osłabienie bardzo często wynikają właśnie z nieprawidłowej pracy jelit. Wystarczy nieco lepiej o nie zadbać, aby pies w mgnieniu oka odzyskał dawną energię.

pies z zespołem Cushinga

Zespół Cushinga u psa – objawy

Pies zaczyna odczuwać wzmożone pragnienie. Picie dużej ilości płynów niesie ze sobą również znacznie częstsze oddawanie moczu. Często spotyka się także wzmożony apetyt, który prowadzi do gwałtownego wzrostu masy ciała.

W czasie choroby wyraźnie zmienia się zachowanie psa. Traci on energię, nie ma siły na bieganie ani zabawy, czasami wręcz znajduje się w letargu i nie reaguje na zewnętrzne bodźce. Mięśnie zaczynają słabnąć, pogarsza się również kondycja sierści.

Zespół Cushinga u psa – dieta, leki

Objawy choroby Cushinga mogą być łatwo pomylone z innymi dolegliwościami, przez co trzeba wykonać szereg badań diagnostycznych aby wykryć i w stu procentach potwierdzić ten zespół. Weterynarz może przepisać szereg środków homeopatycznych przeznaczonych do leczenia choroby Cushinga. Dandelion usprawnia pracę nadnerczy, nerek i wątroby. Dostarcza do organizmu wiele cennych witamin, pomaga również w zwalczaniu stanów zapalnych. Łopian bardzo dobrze sprawdza się w oczyszczaniu organizmu; pomaga w usuwaniu toksyn i reguluje poziom cukru we krwi. Arsenicum pomaga w przywróceniu normalnego oddawania moczu i opanowaniu nadmiernego pragnienia. Hepar Sulph poprawia kondycję skóry. Astragalus wzmacnia organizm i poprawia jego odporność. Do tego reguluje pracę nadnerczy, zmniejsza również ciśnienie krwi i przywraca prawidłowy poziom cukru. Mercurius działa uspokajająco, zmniejsza stres na jaki narażony jest pies w związku z chorobą. Siarka może uregulować pragnienie oraz usprawnić pracę układu trawiennego. Wzmacnia również skórę.

Pies cierpiący na chorobę Cushinga nie powinien dostawać suchej karmy. Dobrym pomysłem jest gotowanie posiłków na zwierzęcia – czasami surowe jedzenie może być dla niego szkodliwe. Warto jednak stawiać na jak najmniej przetworzone jedzenie, które nie zawiera zbyt wielu węglowodanów.

 

Kup specjalistyczne produkty w sklepie internetowym:
Karmy dla Psów usprawniające pracę nerek.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)