Inne

Spacer z psem – co zrobić, by nie był nudny?

REDAKCJA ZOOVIT

Psy to zapaleni spacerowicze. Domowe czworonogi uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu na długich wędrówkach. Zdarza się jednak, że w codzienne spacery z pupilem wkrada się rutyna. Z czasem przechadzki utartym szlakiem przestają być dla zwierzaka atrakcyjne, a słowo „spacer” nie wywołuje już nieposkromionego entuzjazmu. Jak sprawić, by spacer z psem nie był nudny? Przedstawiamy krótki przepis na pełną wrażeń przechadzkę z czworonogiem.

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Spacer to dla psów coś znacznie więcej niż okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych. W naturze przed zwierzętami każdego dnia stoją nowe wyzwania. Psy przebywające w domu nie muszą natomiast martwić się o zdobycie pożywienia czy znalezienie schronienia. Wciąż jednak odczuwają głód nowych wrażeń. Dobrze zaplanowana przechadzka umożliwia zwierzakom zaspokojenie różnych potrzeb życiowych. 

Idealny spacer z psem powinien składać się z kilku elementów: 

  • kontaktów socjalnych, 
  • eksploracji otoczenie i węszenia, 
  • zabawy i aktywności fizycznej, 
  • nauki i aktywności intelektualnej. 

Poszczególne elementy spaceru powinny się ze sobą przeplatać. Warto tak zaplanować trasę i przebieg wędrówki, by psiak miał okazję do realizacji różnych naturalnych zachowań. Z reguły pierwsza część spaceru powinna być bardziej energiczna, a jego końcówka –wyciszająca. Pobudzające aktywności, takie jak aportowanie czy bieganie, zaplanuj zatem zawsze na początek wędrówki. Przechadzkę zakończ natomiast powolną, swobodną eksploracją otoczenia. Taki przebieg spaceru sprawi, że zwierzak wróci do domu wyciszony, co znacznie ułatwi mu wypoczynek w domowych pieleszach. 

Należy pamiętać, że każdy psiak jest inny. Jeden woli spędzać czas w ruchu, inny czerpie większą radość z obwąchiwania wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Z tego powodu przebieg spaceru powinien być także dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji czworonoga. Wtedy z pewnością zwierzak będzie mógł czerpać z niego prawdziwą frajdę. 

Ciekawy spacer z psem – eksploracja otoczenia

Jedną z podstawowych potrzeb psów jest eksploracja otoczenia. Tymczasem środowisko życia czworonogów często ogranicza się do niewielkiego mieszkania w bloku. Spacer to zatem idealna okazja dla psa do poznawania otoczenia poza domem. 

Sprawdź piłki dla psa ze sklepu: kakadu.pl/26-pilki-dla-psa/

By przechadzka była dla czworonoga interesująca, należy starannie dobierać spacerowe trasy. Warto regularnie zmieniać szlaki spacerów. Najlepiej poszukać w okolicy miejsc obfitujących w psie atrakcje, takie jak pagórki, zbiorniki wodne, drzewa. Trasa psiego spaceru powinna być urozmaicona. Należy tak wytyczyć jej przebieg, by znalazły się na niej zarówno rozległe, spokojne tereny, jak i miejsca obfitujące w więcej bodźców (np. parki). Bardzo ważne jest także, by umożliwić pupilowi w czasie wędrówki węszenie – nie należy więc go pospieszać, jeśli z zainteresowaniem bada nowe zapachy. 

Zabawy z psem na spacerze

Zabawa to nieodłączny element udanego spaceru z psem. Nawet najbardziej pomysłowe zabawy w domu nigdy nie zastąpią zwierzakowi harców na świeżym powietrzu. Wybierając się na dłuższą przechadzkę, powinieneś więc zabrać ze sobą zabawki dla psa. 

Na zewnątrz szczególnie przydatne będą lekkie akcesoria, które można rzucać na dalekie odległości. Warto wybrać zabawki w jaskrawych kolorach, które łatwo zlokalizować na rozległym terenie. Dobrym wyborem będą również akcesoria wydające dźwięki, które przykują uwagę zwierzaka niezależnie od tego, co dzieje się wokół. Frisbee, szarpak, piłka dla psa, ringo, figurki do aportowania – to tylko niektóre zabawki dla psa, które świetnie urozmaicą codzienne spacery. 

By uniknąć nudy, zabawy na spacerze warto wprowadzać przy różnych okazjach i łączyć z aktywnościami intelektualnymi. Mogą być nagrodą za poprawne wykonanie komend, sposobem na zachęcenie pupila do biegania, przerywnikiem podczas długiej eksploracji otoczenia czy metodą na odwrócenie uwagi od niepokojących bodźców. Zabawy powinny bazować na naturalnych elementach psiego łańcucha łowieckiego, takich jak: tropienie, pogoń, aportowanie czy rozszarpywanie. Dodatkowo warto wybrać się z psem na tor agility – pokonywanie toru przeszkód to dla większości czworonogów nie lada atrakcja.

Postaraj się organizować pupilowi różne zabawy. Nie musisz zabierać całego ekwipunku spacerowego, by dostarczyć swojemu zwierzakowi rozrywki. Zwykła piłka dla psa może służyć do zabawy na wiele sposobów. Możesz nie tylko rzucać ją zwierzakowi, ale również chować czy turlać po podłożu. 

Szeroka oferta zabawek dla psa pod adresem: kakadu.pl/23-zabawki-dla-psa/

Udany spacer z psem – kontakty społeczne

Psy to zwierzęta społeczne, które do pełni szczęścia potrzebują interakcji z innymi osobnikami swojego gatunku. Poznawanie innych czworonogów i wspólne harce to świetny sposób na przełamanie nudy na spacerze. Warto więc zaplanować wspólne spacery z innymi psiarzami i ich pupilami z sąsiedztwa. Dobrym pomysłem na zawarcie nowych znajomości dla Ciebie i Twojego podopiecznego może okazać się również wypad na wybieg dla psów. Towarzystwa z pewnością tam nie zabraknie. 

Spacer z psem – okazja do szkolenia pupila

Spacer z psem to niezwykle ważny element wychowania czworonoga. Podczas codziennych przechadzek zwierzak styka się z różnymi osobami, poznaje różnorodne bodźce i staje w nowych dla siebie sytuacjach. Warto wykorzystać nadarzające się okazje do edukowania pupila. 

Podczas codziennych spacerów wychwytuj pożądane reakcje psa i nagradzaj za nie zwierzaka. W ten sposób wyrobisz u niego dobre nawyki. Spacerując z pupilem, możesz ćwiczyć różne komendy. Trening na świeżym powietrzu jest niezbędny, aby pies nauczył się pracy w rozproszeniach, skupienia na przewodniku i ignorowania nic nieznaczących bodźców. 

Podczas spacerów możesz szlifować u psa takie umiejętności jak: wracanie na zawołanie, pozostawanie na miejscu, chodzenie na luźnej smyczy, chodzenie przy nodze, zmienianie kierunków i wiele innych. Ćwiczenia komend mogą stać się także dla zwierzaka świetnym urozmaiceniem spaceru. Najlepiej więc wprowadzać je w przerwach między innymi aktywnościami oraz wtedy, gdy zwierzak staje się znudzony wędrówką.

Na dobrze zaplanowanym spacerze na psa może czekać mnóstwo atrakcji. Nie pozwól więc, by monotonia odebrała Twojemu pupilowi radość z codziennych wędrówek. Postaraj się urozmaicić przechadzki zabawą, nauką czy spotkaniami towarzyskimi, a nuda na spacerze z pewnością nie będzie groziła Twojemu psu.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)