Choroby kotów

MOCZNICA CZYLI PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK U TWOJEGO MRUCZKA

REDAKCJA ZOOVIT

Właściciele kotów z pewnością mieli okazję zetknąć się z problemem pt. niewydolność nerek u kotów. Przeważnie ów stan chorobowy, którym dotknięte bywają nasze zwierzaki, jest określany jako przewlekły". Skąd to wynika? I z jakiego właściwie powodu mocznica jest problemem przede wszystkim kotów(oraz ich właścicieli) a nie na przykład psów?

MOCZNICA U KOTA

Odpowiedzią na jedno z powyższych pytań, a mianowicie dlaczego to koty, a nie na przykład psy, o wiele częściej mają problemy z mocznicą, jest specyfika kociej fizjologii. Dla przyczyn, których nie ma tutaj miejsca szczegółowo objaśniać(wymagałoby to osobnego artykułu) koty są po prostu o wiele bardziej podatne na infekcje dróg moczowych. Z tego powodu, każdy właściciel kota powinien być przygotowany na to, że w pewnym momencie tego rodzaju problemy mogą wystąpić również u jego pupila.

MOCZNICA U KOTA - PRZYCZYNY

Zasadniczo, głównym czynnikiem, który powoduje choroby układu moczowego są wady wrodzone a także przewlekłe stany zapalne. Zdarza się jednak również i tak, że mocznica u kota jest konsekwencją zatrucia związkami chemicznymi, do czego może dojść na przykład wskutek spożycia przez kota gryzonia lub ptaka(wiadomo, że koty, które są wypuszczane przez swoich właścicieli na dwór, polują). Na choroby układu moczowego są narażone zarówno koty młode, jak i te w bardziej podeszłym wieku. Według weterynarzy największe ryzyko zachorowania występuje jednak u czworonogów, które mają więcej, niż 7 lat.

MOCZNICA U KOTA - DIETA

Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i w przypadku leczenie mocznicy u kota niezwykle istotną rolę odgrywa dietę. Warto mieć świadomość, że niektóre składniki(na przykład białko lub fosfor) w większych ilościach mogą wykazywać niegatywny wpływ na stan układu moczowego. Długotrwałe przeciążanie organizmu zwierzęcia składnikami, które negatywnie wpływają na jego nerki, może zaś prowadzić do pojawiania się przewlekłych stanów zapalnych, a w konsekwencji chorób. Wszystko rozbija się o mocznik. Czym on jest? Najkrócej mówiąc, jest to substancja, którą wytwarza wątroba w trakcie przyswajania białek. Jeżeli więc białka jest zbyt dużo, wątroba wytwarza również zbyt dużo mocznika, którego nerki nie są w stanie efektywnie usuwać z organizmu,

MOCZNICA U KOTA - OBJAWY

Podstawowym objawem mocznicy u kota jest przekroczenie normy stężenia mocznika w surowicy. Przeważnie, poważne problemy zaczynają się wówczas, gdy norma stężenia mocznika we krwi jest przekroczona co najmniej dwukrotnie. Jednak nawet niewielki "naddatek" mocznika w surowicy naszego czworonoga powinien stanowić sygnał ostrzegawczy oraz wstęp do bardziej szczegółowych badań.

Pierwsze objawy choroby nerek u kota

Niestety, najbardziej widoczne, specyficzne symptomy choroby nerek u kotów zazwyczaj pojawiają się dopiero wtedy, gdy znaczna powierzchnia nerek uległa już poważnemu uszkodzeniu. Warto więc uważnie obserwować naszego czworonoga i zwracać uwagę również na niespecyficzne, z pozoru niewinne objawy, takie jak na przykład mniejsza aktywność, brak apetytu czy mniejsza chęć do zabawy. Kolejne dwa istotne symptomy to zwiększona ilość oddawanego moczu oraz okazyjne wymioty.

MOCZNICA U KOTA - ROKOWANIA

Wraz z rozwojem choroby u kota, opisywane powyżej objawy podlegają znaczącemu nasileniu. Wymioty stają się coraz częstsze a brak apetytu staje się naprawdę wyraźny. Oprócz tego, widoczne jest pogorszenie stanu sierści a także utrata wagi przez kota. Z powodu upośledzenia czynności nerek, może dojść do wykształcenia się kwasicy metabolicznej. Pojawić może się również anemia. Niestety, nieleczone objawy te mogą w niedługim czasie doprowadzić do śmierci naszego czworonożnego przyjaciela.
W następnej kolejności dochodzi do coraz częstszych wymiotów, znacznego osłabienia oraz braku apetytu u kota. Pojawia się też pogorszenie kondycji sierści (staje się matowa i słabo osadzona). Kot zaczyna chudnąć i to w szybkim tempie. Ponieważ nerki tracą swoje zdolności filtracyjne, dochodzi do odwodnienia i utraty elektrolitów (przede wszystkim sodu i potasu), rozwija się kwasica metaboliczna. Może także pojawić się anemia wynikająca z zaburzenia produkcji erytropoetyny w nerkach. To wszystko w szybkim tempie może niestety doprowadzić do przykrego końca.

Obserwuj swojego kota

Ponieważ diagnoza choroby w jej zaawansowanym stadium często nie daje zbyt dobrych rokowań, warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie niespecyficzne objawy, które mogą sugerować problemy z nerkami. Jeżeli więc nasz kot jest osowiały, nie chce się bawić tak, jak dawniej, a dodatkowo zdarza mu się wymiotować- należy zabrać go na wizytę do weterynarza, którzy przeprowadzi badania pod kątem problemów z układem moczowym.
.
Diagnoza choroby

Diagnoza mocznicy u kota opiera się zarówno na badaniu naocznym, jak analizie krwi, badaniu moczu oraz USG nerek oraz pęcherza. Istotne jest bowiem nie tylko stwierdzenie samej obecności choroby, ale również możliwie jak najbardziej precyzyjne określenia stadium jej rozwoju.

MOCZNICA U KOTA - LECZENIE

Leczenie kota chorego na mocznicę składa się z kilku różnych aspektów. To, jakie dokładnie metody leczenia zostaną wdrożone, każdorazowo zależy od diagnozy lekarza weterynarii. W przypadku występowania wymiotów, istotne jest podawanie płynów a także stosowanie środków zapobiegających wymiotom. Jeżeli u kota rozwija się anemia, lekarz powinien przepisać naszemu kotu odpowiednie lekarstwa zapobiegawcze. Standardowo stosuje się również lekarstwa, które wiążą fosfor w układzie pokarmowym, dzięki czemu jest on wydalany z organizmu. Jeśli stan naszego czworonoga ulegnie poprawie, następnym krokiem będzie poczynienie odpowiednich kroków zapobiegających nawrotom choroby.
Karma dla kota z chorymi nerkami
Warto zainwestować w specjalistyczne karmy lecznicze dla kotów z chorymi nerkami. Produkty takie charakteryzują się zmniejszoną ilością białka oraz fosforu, dzięki czemu nie obciążają układu moczowego zwierzęcia tak, jak inne rodzaje pokarmów.

Prawidłowa dieta kota

Z faktu, że nadmiar białka w diecie kota może stanowić jedną z przyczyn wykształcania się mocznicy w żadnym wypadku nie wynika, że należy całkowicie wyeliminować białko z jadłospisu naszego czworonoga. Jest ono bowiem potrzebne kotu chociażby po to, aby mogła następować regeneracja wyniszczonego chorobą organizmu. Białko powinno jednak być wysokiej jakości i nie powinien być pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego niewydolność nerek u kota jest przewlekła? 

Rzeczownikowi "niewydolność nerek" w przypadku kota niemal zawsze towarzyszy przymiotnik "przewlekła". Dlaczego tak się dzieje? To niestety dość proste. Jak wspomniano, specyficzne objawy mocznicy przeważnie pojawiają się dopiero wtedy, gdy spora część nerek uległa już uszkodzeniu. Z tego powodu, choroba ta najczęściej jest diagnozowana dopiero w późniejszych stadiach rozwoju, gdy układ moczowy kota nie jest już w stanie ani w pełni efektywnie pracować, ani całkowicie się zregenerować. Nawet więc, jeżeli leczenie przyniesie poprawę kondycji organizmu naszego czworonoga, jego nerki nadal będą działały jedynie w części efektywnie. To powoduje, że tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na utrzymanie w zdrowiu kota, u którego wykryto niewydolność nerek, jest codzienna pielęgnacja, odpowiednia dieta a także regularny nadzór dobrego lekarza weterynarii.

 

Suche karmy weterynaryjne dla kotów cierpiących na niewydolność nerek. Sprawdź:
Karmy dla kotów usprawniające pracę nerek.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)