JAK LECZYĆ ZAPARCIA U KOTA?
Niestety problemy z wypróżnianiem w przypadku kotów nie należą do rzadkości, a wręcz przeciwnie. Na ogół kot potrafi sobie z tym poradzić sam i po maksymalnie dwóch dniach wszystko powoli wraca do normy. Jeśli jest inaczej to sprawą trzeba się oczywiście zainteresować. Zaparcia u kotów są bardzo bolesne i mało komfortowe, a poza tym niekiedy bywają również niebezpieczne.
PRZEWLEKŁE ZAPARCIA U KOTA
Kiedy w kociej kuwecie nie widać odchodów przez dwa lub trzy dni, a zwierzak nie wychodzi na zewnątrz, to poważny sygnał ostrzegawczy, że coś dzieje się nie tak jak powinno. Na początku warto oczywiście sprawdzić czy zwierzak nie znalazł sobie innego miejsca na załatwianie się. Warto też zobaczyć w jaki sposób korzysta on z kuwety - czy próba załatwiania się jest dla niego bolesna i czy w tym czasie nie wydaje dziwnych odgłosów.
ZAPARCIA U KOTA - OBJAWY
Przede wszystkim koty, które mają problemy z wypróżnianiem się są o wiele mniej aktywne. Mogą nawet unikać swojego właściciela i nie mieć ochoty na zabawę. Najczęściej nie chcą również pić i jeść. Typowym objawem jest chodzenie w pozycji skulonej i przygarbionej oraz miauczenie bez powodu.
ZAPARCIA U KOTA - PRZYCZYNY
Tak naprawdę w przypadku kotów na zaparcia i zatwardzenia wpływa wiele różnego rodzaju czynników. Najpopularniejsze z nich to:
- niska aktywność fizyczna (zaparcia często pojawiają się u kotów z nadwagą),
- niestrawność (koty niekiedy jedzą żwirki czy brudne jedzenie),
- kule włosowe,
- jedzenie tylko i wyłącznie suchej karmy lub karmy niskiej jakości i picie małej ilości wody,
- choroby wewnętrzne np. zespół okrężnicy olbrzymiej lub zapalenie gruczołów wokół odbytu,
- wady genetyczne,
- deformacje kręgosłupa na odcinku krzyżowym.
ZAPARCIA U KOTA - LECZENIE
Kiedy kot nie należy już do najmłodszych to zaparcia niekiedy mają związek właśnie z wiekiem. Jednak bez względu na to, jakie jest pierwotne źródło problemu, problemu kociego zatwardzenia nie powinno się bagatelizować. Kiedy zdarza się ono regularnie, a kot cierpi i unika kuwety, konieczna jest konsultacja lekarska. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do interwencji chirurgicznej.
ZAPARCIA U KORA - DOMOWE SPOSOBY
Zawsze jednak w celu zminimalizowania wystąpienia zatwardzenia u kota można stosować domowe metody oraz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zwierzak powinien mieć zdrową dietę, najlepiej zbliżoną do naturalnej. W jej skład powinno wchodzić mięso. Musi też pić spore ilości wody.
Poza tym trzeba również regularnie czesać kocią sierść oraz usuwać martwe już włosy, które kot może połykać w czasie mycia. Dzięki temu w jego przewodzie pokarmowym nie będą gromadzić się kule włosowe, a to zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn zaparć u kotów. Okazuje się więc, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta i pielęgnacja. W razie potrzeby lub kiedy objawy nie ustępują ze zwierzakiem trzeba się udać do weterynarza. Niekiedy zatwardzenia są bowiem objawem poważniejszych schorzeń, które wymagają leczenia.
Artykuł opracowany przy współpracy z internetowym sklepem z artykułami dla psów i kotów Kotiko.pl.
Zostaw komentarz