Choroby psów

Zapalenie jelit u psa

REDAKCJA ZOOVIT


Termin dla przewlekłych chorób zapalnych z jednej grupy posiadających bardzo dużo wspólnych cech. Zapalenie jelita grubego i chorobę Crohna też można nazwać tym mianem ponieważ odznaczają się podobnymi dolegliwościami i objawami. Różnicą jest stan stan zapalny w jelicie krętym przy chorobie Crohna, a stan zapalny błony śluzowej okrężnicy przy zapaleniu jelita grubego.

Objawy zapalenia jelit to biegunka, brak apetytu, spadek wagi, gorączka, ból w dolnej części brzucha, złe samopoczucie psa.

Zapalenie jelit u psa 

Predyspozycje genetyczne - według badań przypuszcza się, że choroba ta powstaje z powodu czynnika genetycznego.

  • Żywienie - produkty żywieniowe mają w sobie trudno przyswajalne składniki np. kukurydza, soja. Brak w niej często właściwych ilości błonnika. Ponadto przetworzona żywność ma w sobie produkty o niskiej jakości i składniki syntetyczne. To właśnie one wraz z soją lub kukurydzą mogą wywoływać zapalenie i reakcje alergiczne. Nawet sucha karma może spowodować stan zapalny jelit.
  • Złe trawienie - Ma to miejsce ponieważ duże kawałki pokarmu nie są zmieniane na mniejsze składniki. Przewód pokarmowy nie może ich prawidłowo wchłonąć i zdrowo wyeliminować. Tak niedokładnie strawione cząstki uszkadzają i stwarzają choroby układu pokarmowego. Osłabiony układ odpornościowy kończy się biegunką. Jeśli występuje jednorazowo, organizm sobie z tym poradzi, jeśli bardzo często, jest to już problem.
  • Infekcje - bakterie i wirusy, również te występujące u ludzi - wirusy Epstein-Barr i rotawirusy.
  • Leki - może tak się stać np. gdy organizm chce usunąć z organizmu substancje trujące będące pierwotnie w lekach lub uszkodzona została dobra mikroflora w wyniku czego może pojawić się rozrost grzybów z grupy Candida albicans. W wyniku tego prawidłowe trawienie zostaje zaburzone, wydzielane są toksyny.
  • Wtórne zaburzenia jelitowe - mogą pojawić się wtórnie  lub po antybiotykoterapii oraz przy nietolerancji węglowodanów.

Leczenie konwencjonalne

Weterynarz po rozmowie i przebadaniu psa może poprać próbkę kału do przebadania na obecność pasożytów oraz krew.
Dodatkowo można wykonać zdjęcia RTG, biopsje, badanie USG i endoskopie, w zależności od stanu psa i długości występowania biegunki.

zapalenie jelit u psa leczenie

Leczenie zależy też od uzyskanych wyników.

Pies może otrzymać Flagyl lub Metronidazol nawet gdy powodu biegunki się nie zna. Zbyt dużo antybiotyków wytwarza nierównowagę w organizmie, może to spowodować powrót choroby, którą będzie trudniejsza do leczenia.
Weterynarz może też przepisać leki sterydowe, ale powinno to być małe i jednorazowe.

Kiedy do weterynarza?
Do weterynarza należy się skierować przy ciężkiej biegunce powyżej 1 doby lub przy wymiotach, krwawych stolcach, gorączce lub spadek wagi bez powodu. Przy szczeniakach do weterynarza zgłaszamy się od razu przy zauważeniu biegunki.

Zapalenie jelit u psa - leczenie

Jestem zwolenniczką tej metody. Od lat leczę mego psa naturalnie. Bardziej w sposób profilaktyczny - podaję ekstrakty ziołowe, probiotyki i enzymy trawienne. Przy pogorszenie zdrowia leki homeopatyczne.

Celem takiej medycyny jest zmniejszenie stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, przez danie substancji odżywczych pomagających naprawić komórki wyściełające układ pokarmowy. Dodatkowo pomogą w trawieniu, odbudują mikroflorę i pozwolą lepiej przyswoić składniki odżywcze.

Polecam pozbyć się wszelkich substancji szkodliwych, zmienić dietę na pokarm gotowany lub surowy. Zdaniem medycyny holistycznej stan zapalny jelit powodowany jest szczepionkami, złym żywieniem i zbyt duża ilością leków.

Do leczenia zapalenia jelit nie poleca się farmaceutyków, które mają skutki uboczne. Można je podawać wyłącznie przy zagrożeniu życia psa. W leczeniu ważna jest zaś dieta, którą należy uzupełnić odpowiednimi ziołami, probiotykiem i roślinnymi enzymami trawiennymi. Suplementy jednak mają być pochodzenia organicznego, a nie te wciąż leżące na sklepowych półkach.

Zobacz
Komentarze (0)