Choroby kotów

Dirofilarioza u psa i kota

REDAKCJA ZOOVIT

 

Zarówno psy jak i koty są narażone na wiele różnych chorób, które mogą przysporzyć ich właścicielom niemałych zmartwień. Z tego powodu każdy posiadacz takiego zwierzęcia powinien wiedzieć jak najwięcej o tych najczęściej występujących dolegliwościach, aby móc podjąć stosowne kroki w kierunku ich leczenia. Przykładem jest tutaj dirofilarioza, za wywoływanie której odpowiedzialne są nicienie dirofilaria. Może występować w dwóch postaciach – sercowo – naczyniowej oraz podskórnej.

Najczęściej występującą postacią choroby jest postać skórna, wywoływana przez nicienie Dirofilaria repenes. Dużo rzadziej spotyka się postać sercowo – naczyniową, za którą odpowiedzialny jest gatunek Dirofilaria immitis. Stosunkowo niedawno odkryto, że pasożyty te występują również w chłodniejszym klimacie wschodnich regionów Europy. Dotychczas nauka była przekonana, że miejscem ich występowania są wyłącznie ciepłe państwa na południu. W krajach takich jak Polska chorobę tę kojarzono jedynie z psami, które wyjeżdżały ze swoimi właścicielami do egzotycznych, ciepłych krajów. Nie sądzono, że zwierzę może ją złapać "na miejscu". Tymczasem odkryto, że pasożyt jest całkiem powszechnie spotykany również w naszym klimacie.

Pierwszy raz odkryto jego działanie w latach 20 XX wieku. Pierwszy zanotowany przypadek miał miejsce w Brazylii, zaś pasożyta zaobserwowano u kota. Problem dotyczy również tych zwierząt czy fretek, ale najbardziej narażone są na niego psy. Z drugiej strony, choroba u psa czy fretki jest znacznie trudniejsza do wyleczenia i bardziej niebezpieczna.

Dirofilarioza – objawy

Objawy choroby są zazwyczaj widocznie u nieco starszych zwierząt. Przez pierwsze sześć miesięcy życia psa nie widać praktycznie żadnych oznak tego, że w jego organizmie zagnieździł się pasożyt. U psów dorosłych objawy najczęściej są kojarzone z problemami z układem krwionośnym. U zwierzęcia mogą pojawić się problemy z oddychaniem – oddech staje się nienaturalnie szybki. Lekarz może stwierdzić również niewydolność serca i nadmierne poszerzenie żył. Pies odznacza się wyraźnie gorszą kondycją i znacznie szybciej męczy go jakikolwiek wysiłek.

Dirofilarioza u kota leczenie

Dirofilarioza u kota, u psa

Objawy u kota różnią się nieco od tych występujących u psów. W tym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z problemami z układem trawiennym. U zwierzęcia występuje nadmierne ślinienie się, biegunki oraz wymioty. Niekiedy pojawiają się również zaburzenia układu nerwowego z drgawkami.

Dirofilarioza – leczenie

Dirofilarioza, w zależności od swojej postaci, może być leczona zarówno farmakologicznie, jak i chirurgicznie. Jeśli w wyniku choroby w postaci sercowo – naczyniowej doszło do powikłania w formie zespołu żyły głównej, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Dirofilarioza podskórna jest leczona zarówno chirurgicznie, jak i za pomocą leków. Zabiegi chirurgiczne są tu skuteczne jedynie w przypadku, gdy znana jest dokładna lokalizacja pasożyta w ciele zwierzęcia. Istnieje szereg środków farmakologicznych służących do zwalczania pasażyta. Należy do nich między innymi melarosmina, doramektyna czy moksydektyna.

Zobacz
Komentarze (0)