Inne

Labrador - wszystko co musisz wiedzieć o tym psie

REDAKCJA ZOOVIT

​Myśląc o towarzyskim, radosnym psie o spokojnym i przyjacielskim usposobieniu, często przed oczami mamy labradora. Nie ma w tym nic dziwnego – labradory nie bez powodu w naszej świadomości widnieją jako niemal stereotyp psa rodzinnego, który idealnie nadaje się do domu. Co należy wiedzieć o tej wyjątkowej rasie?

Jak wygląda labrador – wzrost i waga

Labrador cechuje się masywną, dobrze umięśnioną sylwetką oraz niemal idealnymi proporcjami. Posiada szeroką klatkę piersiową, prostą linię górną i rozbudowane lędźwie. Uwagę przykuwają też mocnymi, umięśnionymi łapami przednimi i tylnymi. Wysoko osadzony ogon jest gruby u nasady i płynnie zwęża się ku końcowi. Duża, osadzona na mocnej szyi głowa labradora ma „poczciwy” wygląd – na pierwszy plan wysuwają się położone po bokach oczy oraz znajdujące się za nimi trójkątne, przylegające do głowy uszy.

Labradory mają krótką, szorstką i idealnie przylegającą do ciała sierść, która może mieć różne odcienie. Najczęściej spotykamy psy tej rasy o umaszczeniu biszkoptowym, ecru lub beżowym, ale bywają również labradory czekoladowe i czarne.

Psy te należą do dużych ras. Wzrost dorosłego samca w kłębie wynosi od 56 do 58 cm, a suki – 54-56 cm. Waga dorosłego psa – czyli po ukończeniu roku – wynosi 29-36 kg w przypadku samca i 28-32 kg w przypadku samicy.

Historia labradora

Choć nazwa sugeruje, że omawiana rasa pochodzi z Kanady (dokładnie z półwyspu Labrador), historia labradorów zaczęła się prawdopodobnie w Nowej Funlandii, gdzie już w XVIII wieku pełniły one rolę „psów wodnych”, które podczas polowań wyciągały z wody rybackie sieci. Do Europy labradory sprowadził w 1870 roku lord Earl Malmesbury, nadając im nazwę „psów z Labradoru”.

W XIX-wiecznej Anglii labradory wykorzystywano przede wszystkim do polowań jako psy myśliwskie. To też wyjaśnia drugi człon nazwy tej rasy – retriever (od angielskiego to retrieve, czyli w tłumaczeniu „aportować”). Oficjalnie psy labrador retriever jako rasę brytyjski Kennel Club uznał w lipcu 1903 roku.

Labrador – doskonały pies rodzinny!

Do Polski labradory sprowadzono stosunkowo późno, bo dopiero w 1986 roku. Jednak przyjacielski charakter tej rasy sprawił, że bardzo szybko stały się one popularne jako domowe psy rodzinne. I tak jest do dziś! Labrador praktycznie co roku znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych ras psów w Polsce.

Nie ma w tym przypadku. Labradory cechują się spokojnym charakterem, a także przyjacielskim i żywiołowym usposobieniem. Co więcej, znane są z niemal anielskiej cierpliwości, więc idealnie nadają się do domu, w którym przebywają małe, skore do zabawy i ruchliwe dzieci. Labradory uwielbiają kontakt z właścicielem i szybko oraz bardzo mocno przywiązują się do człowieka. Ich zrównoważony charakter sprawia, że często są wykorzystywane w pracy z człowiekiem – na przykład w ratownictwie czy dogoterapii.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat labradorów? W takim razie odwiedź stronę internetową https://tiptop24.pl/, na której znajdziesz również niezbędne akcesoria dla swojego pupila!

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)