Inne

Spacer z psem – na co zwrócić uwagę?

REDAKCJA ZOOVIT

​Wyprowadzanie psów to jeden z obowiązków właścicieli czworonogów. Często jest on zwykłą przyjemnością, sposobem na dobre rozpoczęcie dnia i wieczornym odstresowaniem się po pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Spacer z psem – na smyczy?

Jednym z najczęstszych pytań, które pojawiają się u nowych właścicieli psów, jest kwestia obowiązku wyprowadzania psy na smyczy i w kagańcu. Okazuje się, że jest to problematyczne zagadnienie również z punktu widzenia prawa. Zgodnie z przepisami, właściciel psa, który stwarza zagrożenie musi liczyć się z grzywną w wysokości sięgającej nawet 5 tys. złotych. Zapis uznawany jest za niejasny i stwarzający pole do rozmaitych interpretacji. W wielu przypadkach kwestie wyprowadzania psów doprecyzowują przepisy lokalne. Mieszkańcy stolicy powinni pamiętać o tym, że poza specjalnymi wybiegami i terenami mało uczęszczanymi, psy powinny być prowadzone na smyczy, również w parkach – warto poszukać też informacji w regulaminie danego obiektu. Jeśli chcesz pozostawić swojemu pupilowi więcej swobody podczas spaceru, możesz zdecydować się na smycz treningową, która sięga nawet 10 metrów. Dzięki niej pies będzie mógł poznawać przestrzeń i bawić się z innymi czworonogami, pozostając przy tym pod Twoją pełną kontrolą. 

Bezpieczeństwo

Stosowanie smyczy to również kwestia bezpieczeństwa. Na ruchliwej ulicy pies mógłby nieopatrznie wbiec pod koła samochodu lub na ścieżkę rowerową. Jeśli chcemy spuścić pupila, decydujmy się na to tylko w wyznaczonych do tego miejscach lub na odludziu. Najlepiej, jeśli wcześniej dokładnie zapoznasz się z okolicą. Być może w zaroślach znajdują się śmieci i potłuczone butelki, a zabawa w takim miejscu mogłaby zakończyć się bolesnym skaleczeniem. Zaaferowany pies podczas spaceru może się też po prostu zgubić. Jeśli nie chcesz go zachipować, pamiętaj o doczepieniu adresówki do obroży.  

Ochrona przed owadami

Innym nagrożeniem są insekty. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. W sklepie Zoologicznym Zoopers znajdziesz specjalne akcesoria ochronne. Obroża Foresto jest doceniana przez wielu właścicielu psów przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność i długi okres ochrony, sięgający nawet 8 miesięcy. Działa na kleszcze, pchły, wszy i wszoły. Pamiętaj także o budowaniu odporności Twojego czworonoga. Odpowiednio dobrana sucha karma dla psa dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, doda energii i wzmocni układ immunologiczny. Dzięki temu pies będzie mniej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)