Choroby kotów

Woda w płucach u kota

REDAKCJA ZOOVIT

Najczęściej spotykaną przyczyną płynu w płucach u kota jest wystąpienie wirusowego zapalenia otrzewnej – FIP. Jest to jedna z chorób przewlekłych i śmiertelnych – jednakże w niektórych przypadkach możliwe jest utrzymanie zwierzęcia przy życiu przez okres kilku miesięcy. Niestety FIP jest chorobą, którą niełatwo zdiagnozować – podczas badania krwi może zostać wykryty wysoki poziom białka całkowitego oraz globulin, warto zdecydować się również na wykonanie testu serologicznego. Istotną wskazówką podczas diagnozowania kota może okazać się wygląd płynu z jam ciała zwierzęcia.

Woda w płucach u kota - przyczyny

Kolejnymi przyczynami występowania płynu w płucach zwierzęcia mogą być: zapalenie opłucnej, problemy z sercem, kłopoty z wątrobą lub nerkami, czy uszkodzenie naczyń limfatycznych. Niezależnie od przyczyny rokowania powinny być raczej ostrożne, niekiedy mogą być złe. By wiedzieć jak należy postępować z chorym zwierzęciem potrzebne jest posiadanie większej ilości danych mogących przyspieszyć zdiagnozowanie schorzenia.  

Kardiomiopatia przerostowa u kotów zazwyczaj występuje u zwierząt młodych (1-5 lat), choć niekiedy mogą się z nią borykać także starsze koty, które przekroczyły 10 rok życia (choć w tym przypadku mówi się o kardiomiopatii wtórnej, która zazwyczaj wiąże się ze schorzeniami wieku geriatrycznego kotów, jak na przykład nadczynność tarczycy, niewydolność nerek oraz pierwotne nadciśnienie tętnicze).

Woda w płucach u kota - objawy

Do objawów występujących u wielu kotów mających wodę w płucach można zaliczyć między innymi obrzęk płuc, który powoduje występowanie duszności, a także oddychanie wspomagane poprzez pracę tłoczni brzusznej. Niekiedy jednak choroba przebiega bez objawów i zostaje wykryta dopiero podczas badania klinicznego lub – w skrajnych przypadkach – dotychczas zdrowy kot nagle umiera. U części kotów na ścianie powiększonego lewego przedsionka pojawiają się zakrzepy.

leczenie wody w płucach kota

Niestety może dojść do oderwania się zakrzepu od ściany (jest to związane z nieprawidłowym przepływem krwi), który następnie wraz z krwią skieruje się ku jamie brzusznej. Może to mieć przykre konsekwencje jak choćby wystąpienie nagłego paraliżu tylnych łap, coraz wyższa temperatura ciała, czy pogarszające się samopoczucie zwierzęcia – wspomniane objawy mogą utrudniać jednoznaczne zdiagnozowanie choroby.  Jeśli u młodego kota (1-6 lat) występuje szmer sercowy, należy poddać zwierzę  badaniu kardiologicznemu, dzięki któremu będzie można jednoznacznie określić przyczynę szmerów.

Woda w płucach u kota - leczenie

Woda w płucach kota zbiera się powoli. Jeśli ilość płynu jest nieduża zwierzę czuje się dobrze (w przypadku kotów wychodzących dostrzeżenie symptomów choroby na tym etapie jest niemożliwe). Kiedy ilość zgromadzonej wody staje się coraz większa uciska ona przeponę oraz płuca kota, doprowadzając tym samym do osłabienia zwierzęcia oraz pojawienia się duszności – większość właścicieli kotów właśnie na tym etapie rozwoju choroby dostrzega niepokojące symptomy.   

Przyczyny mogą być różne – zazwyczaj są to choroby przewlekłe mogące mieć poważne skutki (choroby zakaźne, zaburzenie pracy serca, czy nowotwory). W niektórych przypadkach płyn zbiera się w płucach na skutek odniesionego urazu (np. upadek z dużej wysokości, wypadek samochodowy). Lekarz weterynarii po zbadaniu zwierzęcia oraz zrobieniu RTG wie jakie mogą być przyczyny pojawienia się wody w płucach. Jeśli ma wątpliwości dobrym pomysłem jest wykonanie dodatkowych badań, jak choćby morfologia, czy przebadanie płynu pobranego z klatki piersiowej.

 

DOLFOS CardioDol - preparat wzmacniający pracę serca dla kotów. Zamów teraz:
Syrop wzmacniający serce u kota.
Najniższa cena w sklepie:
Zobacz
Komentarze (0)