Inne

Tajniki aquascapingu, czyli jak stworzyć akwarium marzeń?

REDAKCJA ZOOVIT

​Kreowanie podwodnych krajobrazów to dla wielu osobna sztuka. Sam aquascaping mocno związany jest z akwarystyką, jednak wychodzi nieco dalej poza ramy rozumianej szeroko domowej obsady. To nie tylko tworzenie sceny akwarium – to projektowanie podwodnego ogrodu, który zachwyca obserwatorów ilością detali i ciekawym ukształtowaniem topografii akwarium. W tym artykule dowiesz się o podstawach aquascapingu, które okażą się przydatne podczas tej przygody.

Ucz się od najlepszych

Aquascaping to bynajmniej nie nowa dziedzina sztuki. Od lat odbywają się w konkursy aquascapingu na świecie oraz w Polsce. Dobrym początkiem dla każdego akwarysty może być zatem zapoznanie się z pracami konkursowymi. Widać na nich ogromną uwagę do detalu, wyobraźnię i szukanie coraz to nowszych rozwiązań. Taki reaserch może okazać się ogromnym źródłem inspiracji, a dzięki temu możemy sami zacząć szkicować autorskie projekty sceny akwarium. Cała zabawa polega przecież na puszczeniu wodzy wyobraźni.

Botanika

Nie ulega wątpliwościom, że projektowanie podwodnego ogrodu może stanowić nie lada wyzwanie dla kogoś, kto botaniką nie interesuje się w ogóle. W aquascapingu na pierwszy plan wysuwają się bowiem najczęściej rośliny (choć oczywiście i od tej reguły znajdą się odstępstwa). Najlepiej zakup roślin poprzedzić porządnym reaserchem, by zorientować się, które gatunki będą się ze sobą dobrze czuły w jednym zbiorniku. Faza przygotowawcza jest niezwykle ważna, gdyż jak już wspomnieliśmy, w aquascapingu znaczenie mają detale. I choć nie ma żadnych sztywnych zasad, dobrze jest stworzyć plan, by później cieszyć się zadawalającym efektem końcowym.

Dekoracyjna skała premium do akwarium - idealna do aquascapingu

Niektórzy doświadczeni akwaryści polecają nowicjuszom założenie jednocześnie kilku zbiorników, by szybko uczyć się zasad, jakie królują podwodnymi ekosystemami. Im więcej masz doświadczenia, tym szybciej orientujesz się, co może zadziałać i kiedy.

Style aquascapingu

Ile gustów, tyle stylów, można by rzec. W aquascapingu jest podobnie, choć oczywiście można wyróżnić kilka stylów aranżacyjnych w tejże sztuce. Nasz wzrok powinien skierować się ku Japonii oraz ku fotografowi Takashi Amano, który zapoczątkował to, co dzisiaj nazywamy aquascapingiem. To właśnie dzięki niemu i jego pracy zrodziło się wiele stylów, które do dziś związane są z samą Japonią.

Do kilku najpopularniejszych stylów możemy zaliczyć Mizube, czyli układ, w którym to korzenie wystają poza taflę wody, Iwagumi, gdzie projekt opiera się o aranżację kilku różnych skał czy Ryuboku, gdzie zaobserwujemy połączenie korzeni oraz skał. Samych stylów jest oczywiście więcej, a bazując na nich możemy z powodzeniem stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która zachwycać będzie wszystkich obserwujących akwarium.

Podsumowanie

Aquascaping to z pewnością jedno z bardziej unikatowych hobby. Odpowiednie będzie dla osób z dużą wyobraźnią i dobrym wyczuciem estetycznym.

Zobacz
Komentarze (0)