Inne

Jak powinien wyglądać codzienny rytuał karmienia kota?

REDAKCJA ZOOVIT

​Karmienie kota to dla Twojego ulubieńca prawdziwy rytuał. Kiedy napełniasz jego miseczkę jedzeniem, ociera się, głośno mruczy i miauczy. A gdy zakończy posiłek, oblizuje się i dokładnie myje futerko, aby zmyć z siebie zapach pokarmu. Koty to wymagający konsumenci, a ich jedzenie powinno spełniać odpowiednie standardy. Przeczytaj, jak prawidłowo karmić kota, aby zaspokoić jego wszystkie potrzeby - zarówno pokarmowe, jak i behawioralne.

Rytuał karmienia kota

Dobrze, jeśli karmienie kota poprzedzone jest kilkunastominutową zabawą, np. bieganiem za wędką zakończoną piórkami. Następnie pozwól kotu “upolować zdobycz”, a następnie napełnij jego miseczkę jedzeniem. Taki rytuał podczas karmienia bardzo odpowiada większości kotom. Pozwala on odtworzyć łańcuch łowiecki, na który składają się takie etapy, jak pogoń, chwycenie, rozszarpanie i zjedzenie ofiary oraz odpoczynek. Oczywiście taki rytuał nie musi odbywać się przed każdym posiłkiem, ale warto wprowadzić go dwa razy dziennie, np. przed porannym i wieczornym posiłkiem. Po jedzeniu kot się oblizuje i dokładnie myje futerko. Takie zachowanie również wynika z jego pierwotnych instynktów i służy usunięciu zapachu zdobyczy, aby nie zwabiać innych drapieżników, ani nie być rozpoznanym przez kolejne ofiary. 

Jak karmić kota?

Koty w naturze jedzą bardzo często, nawet kilkanaście razy na dobę. Ich posiłki składają się z niewielkich zdobyczy (m.in. myszy, ptaków, owadów). W domowych warunkach trudno jest zapewnić kotu aż tak częste posiłki. Zatem, jak karmić kota domowego? Warto zastosować dietę mieszaną. Rano i wieczorem podawaj kotu posiłek składający się z mokrej karmy. Na czas Twojej nieobecności i na noc napełniaj miseczkę odpowiednią ilością suchej karmy - koty zazwyczaj nie zjadają od razu całej porcji, ale podchodzą do niej kilkakrotnie, chrupiąc po kilka granulek. W ten sposób, Twój pupil będzie miał okazję posilić się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. W diecie mieszanej bardzo ważne jest też zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy karmą suchą a mokrą, czyli 1:9 pod względem masy, z przewagą mokrej karmy.

Karmienie kota suchą i mokrą karmą

Podstawą kociej diety powinien być pokarm pełnoporcjowy. Gotowa karma, opracowana przez specjalistów, zapewnia kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Żywienie kota powinno być dostosowane do jego wieku i aktywności fizycznej. Dlatego powinieneś wybierać dla swojego pupila karmę przeznaczoną na etap życia, w którym się znajduje. Dawkuj karmę zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Spożywanie zbyt dużej liczby kalorii w ciągu dnia może po pewnym czasie doprowadzić do wzrostu masy ciała i rozwoju nadwagi bądź otyłości. 

Najlepiej jeśli kocie menu składa się zarówno z aromatycznych i smakowitych dań wilgotnych, jak i z chrupiących granulek. Stosowanie diety mieszanej pozwala na skorzystanie z zalet mokrej i suchej karmy. Mokra karma pokrywa znaczną część zapotrzebowania kota na wodę i jest niskokaloryczna - zawiera około 4 razy mniej kalorii w 100 g produktu niż karma sucha. Niestety po otwarciu szybciej traci świeżość, więc po 20-30 minutach musisz usunąć resztki mokrej karmy z miseczki. Natomiast sucha karma jest pod tym względem bardzo wygodna, bez problemu może poleżeć w miseczce nawet przez kilka godzin. Ponadto sucha karma pomaga w usuwaniu płytki bakteryjnej.

Zobacz
Komentarze (0)