Choroby w akwarium

Choroby złotych rybek

REDAKCJA ZOOVIT

Welon (złota rybka, welony) - ryukin. Ozdobne odmiany welona były hodowane już od 960 roku w Chinach. Można wyróżnić wiele bardzo barwnych gatunków tych ryb. Są rybkami bardzo ruchliwymi o usposobieniu bardzo łagodnym. Ich płetwy na pierwszy "rzut oka" sprawiają wrażenie bardzo dużych, w porównaniu do małej głowy. Długość płetw decyduje o walorach niezwykłych jeśli chodzi o ten gatunek. W bezruchu płetwa pofalowana ogonowa bardzo luźno zwisa. Pozwalają na to giętkie i cienkie płetwowe promienie. Płetwa normalnie grzbietowa pionowo sterczy. Welony są prezentowane na bardzo licznych wystawach akwarystycznych. Oceną podstawową są proporcje płetw oraz ciała. Ze względu na szybką przemianę materii i wielkość nie należy absolutnie hodować tejże ryby w kulach. Ryba w takich zbiornikach bardzo się męczy. W warunkach normalnych żyje ona bardzo długo. Najpiękniejsze są w około trzeciego czy też czwartego roku życia. Płeć można rozpoznać tylko i wyłącznie przed tarłem. W okresie tym skrzela samca są pokryte brodawkami białymi.

WELONKA CHOROBY - CZERWONE PLAMY

KOSTIOZA

Choroba ta występuje u teleskopów czarnych. Charakteryzuje się wystąpieniem mętnych plam czerwonych i nieregularnych na ciele, które po pewnym czasie się rozlewają na całe ciało ryb. Tłumacząc to rybka wygląda na taką, która jest zmoczona w brudnej wodzie, a następnie ją wysuszono. Palmy wyglądają jak brudne zacieki na płetwach oraz na ciele.

Pasożyt w temperaturze trzydziestu stopni Celsjusza oraz wyższej po prostu ginie. Dla wrażliwych ryb na wysokie temperatury się stosuje:

sól kuchenną 2g na jeden litr wody, trypaflawina 10 mg na jeden litr wody lub też kąpiel przez dziesięć godzin. Można także zastosować kąpiel przez dziesięć czy też czterdzieści osiem godzin czy też zieleń malachitową zgodnie z ulotką, która znajduje się w opakowaniu.

WSZA KARPIOWA - jest także nazywana rybią wszą jak i także inne pasożyty

Jest to skorupiak o niewielkich rozmiarach. Prowadzi on pasożytniczy tryb życia. Splewka jest przenoszona najczęściej z nowymi rybkami.

Wygląd splewki przypomina kilkumilimetrową płaszczkę, która jest bardzo malutka. Rybki, które są zaatakowane przez tego pasożyta bardzo często ocierają się o inne przedmioty w zbiorniku. Gdy przyjrzymy się dokładnie takiej rybce to zauważymy intruza.Samo leczenie polega na ręcznym zdjęciu pasożyta z rybki. Wyławiamy rybkę, następnie kładziemy ją na mokrej ściereczce i splewkę zdejmujemy pincetą. Miejsce po pasożycie należy zdezynfekować identycznie jak przy zranieniach.

POSOCZNICA LUB BAKTERYJNE ZAPALENIE NEREK.

  • Ryba porusza się w bardzo dziwny oraz niekontrolowany sposób.
  • U nasady skrzeli i płetw pojawiają się krwawe plamy.
  • Łuski zaczynają odstawać od ciała jak i także zostają wysadzone oczy.
  • Dodatkowo rybka robi się rozdęta oraz gruba.

Są to objawy, które świadczą o złej pracy nerek. Powoduje to do zatrzymania wody w organizmie. Przyczyną jest zdecydowanie organiczne zanieczyszczenie się wody. W okresie początkowym może pomóc kąpiel w cyprianopur lub w baktopur direct. Gdy to nie pomoże to jednak trzeba uśpić rybkę.

WELONKA CHOROBY OCZU

ATAK PIERWOTNIAKÓW.

Jeśli nie ma objawów widocznych choroby, a rybka się zachowuje dziwnie, np. ociera się o przedmioty i żwir, pływa pod powierzchnią i łapie powietrze to zdecydowanie jest to atak pierwotniaków. Gdy objawy są już zauważane to może pomóc kąpiel długotrwała w FMC. Jeśli infekcja jest daleko posunięta to rybkę musimy uśpić, ponieważ nie ma ratunku. Domowy sposób leczenia to kąpiel krótkotrwała między piętnaście, a trzydzieści minut w roztworze kuchennej soli. Gdy zauważymy, że rybka w wodzie słabnie, to natychmiast należy przerwać zabieg.

 

Zobacz
Komentarze (0)