Choroby w akwarium

Choroby złotych rybek

REDAKCJA ZOOVIT

 

Welon (złota rybka, welony) - ryukin. Ozdobne odmiany welona były hodowane już od 960 roku w Chinach. Można wyróżnić wiele bardzo barwnych gatunków tych ryb. Są rybkami bardzo ruchliwymi o usposobieniu bardzo łagodnym. Ich płetwy na pierwszy "rzut oka" sprawiają wrażenie bardzo dużych, w porównaniu do małej głowy. Długość płetw decyduje o walorach niezwykłych jeśli chodzi o ten gatunek. W bezruchu płetwa pofalowana ogonowa bardzo luźno zwisa. Pozwalają na to giętkie i cienkie płetwowe promienie. Płetwa normalnie grzbietowa pionowo sterczy. Welony są prezentowane na bardzo licznych wystawach akwarystycznych. Oceną podstawową są proporcje płetw oraz ciała. Ze względu na szybką przemianę materii i wielkość nie należy absolutnie hodować tejże ryby w kulach. Ryba w takich zbiornikach bardzo się męczy. W warunkach normalnych żyje ona bardzo długo. Najpiękniejsze są w około trzeciego czy też czwartego roku życia. Płeć można rozpoznać tylko i wyłącznie przed tarłem. W okresie tym skrzela samca są pokryte brodawkami białymi.

WELONKA CHOROBY - CZERWONE PLAMY

KOSTIOZA

Choroba ta występuje u teleskopów czarnych. Charakteryzuje się wystąpieniem mętnych plam czerwonych i nieregularnych na ciele, które po pewnym czasie się rozlewają na całe ciało ryb. Tłumacząc to rybka wygląda na taką, która jest zmoczona w brudnej wodzie, a następnie ją wysuszono. Palmy wyglądają jak brudne zacieki na płetwach oraz na ciele.

Pasożyt w temperaturze trzydziestu stopni Celsjusza oraz wyższej po prostu ginie. Dla wrażliwych ryb na wysokie temperatury się stosuje:

sól kuchenną 2g na jeden litr wody, trypaflawina 10 mg na jeden litr wody lub też kąpiel przez dziesięć godzin. Można także zastosować kąpiel przez dziesięć czy też czterdzieści osiem godzin czy też zieleń malachitową zgodnie z ulotką, która znajduje się w opakowaniu.

WSZA KARPIOWA - jest także nazywana rybią wszą jak i także inne pasożyty

Jest to skorupiak o niewielkich rozmiarach. Prowadzi on pasożytniczy tryb życia. Splewka jest przenoszona najczęściej z nowymi rybkami.

Wygląd splewki przypomina kilkumilimetrową płaszczkę, która jest bardzo malutka. Rybki, które są zaatakowane przez tego pasożyta bardzo często ocierają się o inne przedmioty w zbiorniku. Gdy przyjrzymy się dokładnie takiej rybce to zauważymy intruza.Samo leczenie polega na ręcznym zdjęciu pasożyta z rybki. Wyławiamy rybkę, następnie kładziemy ją na mokrej ściereczce i splewkę zdejmujemy pincetą. Miejsce po pasożycie należy zdezynfekować identycznie jak przy zranieniach.

POSOCZNICA LUB BAKTERYJNE ZAPALENIE NEREK.

  • Ryba porusza się w bardzo dziwny oraz niekontrolowany sposób.
  • U nasady skrzeli i płetw pojawiają się krwawe plamy.
  • Łuski zaczynają odstawać od ciała jak i także zostają wysadzone oczy.
  • Dodatkowo rybka robi się rozdęta oraz gruba.

Są to objawy, które świadczą o złej pracy nerek. Powoduje to do zatrzymania wody w organizmie. Przyczyną jest zdecydowanie organiczne zanieczyszczenie się wody. W okresie początkowym może pomóc kąpiel w cyprianopur lub w baktopur direct. Gdy to nie pomoże to jednak trzeba uśpić rybkę.

Pełna lista chorób welonek:

1. Choroby Pasożytnicze:

Pasożyty to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się złote rybki. Ich objawy mogą obejmować skórkę pokrytą białymi plamkami, utratę łusek, utratę apetytu, letarg, wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie skóry i więcej.

Ichthyophthirius multifiliis, często nazywany "ich" lub "biały krop", jest jednym z najbardziej znanych pasożytów, które mogą zaatakować złote rybki. Charakteryzuje się pojawieniem się drobnych, białych plamek na skórze, płetwach i skrzelach ryby. Jeśli nie jest leczony, może prowadzić do znacznej utraty łusek, trudności w oddychaniu i ostatecznie śmierci.

Inne pasożyty, takie jak skrzelowce i włosieńcówce, mogą także infekować złote rybki. Skrzelowce powodują podrażnienie i niszczenie skrzeli, co prowadzi do trudności w oddychaniu, zmęczenia i innych objawów. Włosieńcówce, znane również jako "czerwony robak", mogą powodować poważne uszkodzenia wewnętrzne, w tym wrzody i krwawienia.

2. Choroby Bakteryjne:

Złote rybki mogą również cierpieć na różne infekcje bakteryjne. Te mogą obejmować chorobę gałki ocznej (exophthalmia), nękrosę skóry i chorobę czerwonych plam.

Choroba gałki ocznej jest stanem, w którym oczy ryby stają się wytrzeszczone i mogą wydawać się, jakby wypychały się z głowy. Może być spowodowana przez bakterie, pasożyty lub nawet nieodpowiednie warunki w akwarium.

Nękrosa skóry jest innym poważnym stanem, który może wpłynąć na złote rybki. Powoduje ona obumieranie i odpryskiwanie skóry, co może prowadzić do poważnych infekcji i wrzodów.

Choroba czerwonych plam, jak sama nazwa wskazuje, powoduje pojawienie się czerwonych plam na ciele ryby. Są to zwykle miejsca, w których skóra została uszkodzona i zainfekowana przez bakterie.

3. Problemy z Pęcherzem Pławnym:

Złote rybki są znane z problemów z pęcherzem pławnym, strukturą anatomiczną, która umożliwia rybie kontrolę nad swoją pływalnością. Kiedy pęcherz pławny jest uszkodzony lub niewłaściwie funkcjonuje, ryba może mieć trudności z utrzymaniem stabilnej pozycji w wodzie, często płynąc do góry brzuchem lub mając trudności z zanurzeniem.

4. Zatruwanie amoniakiem:

Złote rybki są szczególnie wrażliwe na zatrucie amoniakiem, które jest wynikiem nagromadzenia się odpadów w akwarium. Amoniak jest toksycznym produktem przemiany materii, który jeśli nie jest skutecznie usuwany, może powodować poważne uszkodzenia skrzeli, a także problemy neurologiczne i śmierć.

5. Choroby Grzybicze:

Złote rybki są również narażone na infekcje grzybicze. Grzyby mogą zaatakować różne części ciała ryby, w tym skórę, płetwy, usta i oczy. Charakterystyczne objawy to pojawienie się białych lub szarych plam, wrzodów lub narośli na ciele ryby.

6. Oodinium:

Ta choroba pasożytnicza, znana również jako rdza welwetowa, powoduje powstawanie złotawych lub rdzawych plam na skórze ryby. Pasożyt, który powoduje to schorzenie, nazywa się Oodinium pilularis.

7. Gnilna skrzela:

Jest to stan, w którym skrzela ryby zaczynają gnicie, co prowadzi do utraty zdolności do oddychania. Gnilna skrzela jest zwykle spowodowana przez infekcje bakteryjne.

8. Ropień wewnętrzny:

To jest stan, w którym złota rybka rozwija ropień lub wrzód wewnątrz swojego ciała. Może to być spowodowane przez różne typy bakterii.

9. Zapalenie skóry:

Zapalenie skóry u złotych rybek może być spowodowane przez różne czynniki, w tym przez bakterie, grzyby lub pasożyty.

10. Choroba kropelkowata:

Ta choroba pasożytnicza powoduje pojawienie się drobnych, błyszczących kropel na skórze ryby, które wyglądają jak krople rosy. Może to być szczególnie niebezpieczne dla młodych ryb.

11. Choroba kostna:

Złote rybki mogą cierpieć na różne schorzenia kostne, w tym na deformacje kręgosłupa. Te choroby mogą być spowodowane przez genetykę, niedobory pokarmowe lub złe warunki w akwarium.

12. Długość pęcherza pławnego:

To jest stan, w którym pęcherz pławny ryby rośnie zbyt długi, powodując trudności w pływaniu.

Niezależnie od choroby, złota rybka zawsze powinna być traktowana tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować cierpienie i zwiększyć szanse na pełne wyzdrowienie. Jeśli zauważysz, że twoja ryba jest chora, skonsultuj się z weterynarzem lub ekspertem ds. ryb.

Zobacz
Komentarze (0)