Choroby kotów

Anaplazmoza (Elrichioza) u kotów

REDAKCJA ZOOVIT

W Polsce mamy wiele różnych odkleszczowych chorób, o których właściciele kotów i psów pewnie słyszała. Wśród tych chorób bez wątpienia znajduje się często spotykana babeszjoza. Dziś jednak będziemy chcieli powiedzieć o innej chorobę, która może nie jest jeszcze tak popularna, a może stanowić rzeczywiście poważny problem. Anaplazmoza, ponieważ o nią chodzi to choroba odkleszczowa, która będzie stanowić problem porównywalny do tego jaki może wiązać się z innymi chorobami odkleszczowymi, które do tej pory były może częściej spotykane niż właśnie anaplazmoza i naczej nazywana także elrichiozą.

Pojawianie się Anaplazmozy to wynik działania jednego z dwóch mikroorganizmów, które zaliczamy do riketsji. Będzie tutaj chodziło dwa następujące ciała Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, która atakuje płytki krwi. Oba gatunki przenoszone są przez popularne w naszym kraju kleszcze z rodziny Ixodes.

Anaplazmoza  - Objawy kliniczne

Infekcja, która będzie przechodziła w ostrą fazę może trwać od jednego do kilku dnia. Objawiać się będzie gorączką, posmutnieniem, brakiem apetytu i pojawiającą się ogólną bolesnością mięśni. Takie objawy pojawić się mogą już 1-2 tygodnie od tego jak dojdzie do kontaktu z zakażonym kleszczem, który będzie ta chorobę przenosił. Faza przewlekła infekcji może trwać nawet do kilku miesięcy. Objawy kliniczne tej choroby bardzo często występować będą u psów rasy golden oraz labrador retriever.

W przypadku psów te objawy jakie najczęściej będą się pojawiać będzie to ból stawów oraz kulawizna. Wynikają one z działania poliartritis a więc zapalenia wielostawowego. Możliwe będą również wymioty, biegunka a także objawy ze strony układu oddechowego między innymi będą to problemy takie jak kaszel i ciężki oddech. Niekiedy, jednak stosunkowo rzadko może również dochodzić do zapalenia opon mózgowych. Anaplasma platys, która będzie działać na płytki krwi wpływa bezpośrednio na wyraźną, cykliczną małopłytkowość. Poziom płytek krwi będzie spadać nawet poniżej 20 tys./μl). Objawy zazwyczaj nie będą szczególnie nasilone, będzie można powiedzieć, że są delikatne, ale możliwe będą spontaniczne krwawienia. Możliwe będzie także pojawienie się na skórze oraz na błonach śluzowych wybroczyn.

anaplazmoza u kota

Anaplazmoza - Rozpoznanie

Aby rozpoznać chorobę należy przede wszystkim wykonać badanie morfologiczne krwi. Dominująca zmiana w badaniach krwi będzie małopłytkowość. Ten problem będzie występował mniej więcej w około 80% chorych psów. Inne nieprawidłowości będą również mogły dotyczyć obniżonej albo podwyższonej liczby limfocytów. Analityk doświadczony w ocenie rozmazów krwi będzie mógł również zauważyć, że pojawiać się będą w komórkach krwi również bardzo charakterystyczne ciałka wtrętowe.

Testy serologiczne

W niektórych lecznicach weterynaryjnych będzie można także wykonać specjalne testy serologiczne, które dostępne są oczywiście również w dużych laboratoriach weterynaryjnych. Dostępny w lecznicach szybki test SNAP 4Dx będzie wykrywał chorobę już po 8 dniach od zakażenia. Test będzie również pomagał w wykrywaniu boreliozy, erlichiozy, dirofilariozy.

Anaplazmoza - Leczenie

Jeśli chodzi o leczenie anaplazmozy to najczęściej stosuje się w tym przypadku leczenie antybiotykowe. Najczęściej wybierany i najskuteczniejszy antybiotyk w tym przypadku to doksycyklina. Co bardzo ważne to fakt, że antybiotyk należy stosować przez minimum 4 tygodnie.

Uwaga! Anaplazmoza jest zoonozą! Zarażenie ludzi jest możliwe przez te same kleszcze, które będą odpowiadały za przenoszenie choroby na psy i koty.

Zobacz
Komentarze (0)