Inne

Jak właściwie karmić czworonoga?

REDAKCJA ZOOVIT

​Jedzenie pełni wiele funkcji - dostarcza energii i składników odżywczych, lecz przy okazji jest także sposobem okazywania uczuć oraz źródłem frajdy. Każdym z tych elementów chcemy obdarować nasze ukochane czworonogi! Na co zatem zwrócić uwagę, by jedzenie dla psa było pożywne i w każdym aspekcie wspierało jego organizm?

Czworonogi to pełnoprawni członkowie naszych rodzin. Kochamy je i jesteśmy z nimi niesamowicie blisko, choć jednocześnie wiele nas różni. Obszarem wspomnianych tu różnic na pewno jest dieta - psy nie powinny jeść tego, co znajduje się w naszym menu. Mają odmienne potrzeby odżywcze, a ich układ trawienny mógłby nie sprostać wszystkim naszym smakołykom. Postawmy zatem na karmy, które są stworzone konkretnie dla nich. 

Dlaczego? Zawierają składniki przygotowane w najkorzystniejszej dla nich formie, co wiąże się chociażby z poziomem strawności danego pokarmu. Co więcej, są zbilansowane i kompletne - znajdujące się w nich makro- i mikroskładniki odpowiadają potrzebom zwierząt zarówno pod względem ilości, jak i prawidłowych proporcji pomiędzy sobą. Czy jesteśmy w stanie samodzielnie przyrządzić jedzenie dla psa aż tak dokładnie? Cóż, być może tak, lecz wymagałoby to od nas dużej wiedzy i ogromu czasu, który równie dobrze możemy przeznaczyć na spełnianie innych potrzeb naszego ulubieńca - wspólną zabawę, przytulanie, długie spacery.

Jedzenie dla psa - podstawy pod lupą

Co istotne, odpowiednie odżywianie to nie tylko sam skład i forma posiłków. Owszem, to właśnie one stanowią bazę, lecz nie można zapominać chociażby o dostosowanych do potrzeb naszego psa porach posiłków czy ich liczbie. Oto podstawowa wiedza o jedzeniu psa:

  • Jedzenie dla psa zwykle podawane jest dwa- trzy razy dziennie - mowa o czworonogu, który skończył około 7 miesięcy, ponieważ początkowo szczenię je nawet 4-6 posiłków dziennie, stopniowo przechodząc na mniejszą ich częstotliwość. 
  • Najlepiej aby psie posiłki - jeśli korzystamy ze schematu dwóch dziennie - były podawane rano i wieczorem o w miarę stałych porach. Ich wielkość także powinna być podobna.
  • Czworonogów nie powinniśmy karmić przed samym spacerem czy inną większą aktywnością fizyczną. Jest to szkodliwe dla procesu trawienia, który powinien odbywać się w jak największym spokoju - serwujmy więc jedzenie dla psa minimum 15 minut po powrocie ze wspomnianego spaceru. Nasz ulubieniec będzie miał chwilę, żeby odsapnąć, a my bez pośpiechu przygotujemy mu ulubioną karmę.
  • Przy wyborze karmy zwracajmy uwagę na wielkość psa. Niektórzy producenci dostosowują psie posiłki do konkretnych rozmiarów zwierzęcia, czego przykładem są karmy PERFECT FIT™. Dlaczego jest to ważne? Po pierwsze, organizmy małych czworonogów (ważących do 10 kg) mają nieco inne potrzeby niż psów dużych. Po drugie, granulki dla psów o mniejszych gabarytach także są proporcjonalnie mniejsze. Dzięki temu nasi ulubieńcy mogą z dużym komfortem delektować się smakiem - by posiłek nie wiązał się z niepotrzebnym trudem!
  • Pamiętaj, niezależnie od tego, czy decydujesz się na podawanie swojemu psu karmy w formie mokrej, czy suchej, musi mieć on stały dostęp do świeżej i czystej wody. 
  • Czego również nie można pominąć? Wspomnianej już frajdy - jedzenie dla psa może być wspaniałym jej źródłem! Może stanowić nagrodę w czasie wspólnych ćwiczeń lub być elementem zabawy, w trakcie której świetnie wykorzystać np. maty węchowe - obudzą one w Twoim ulubieńcu zmysł tropiciela i sprawią, że w jego oku pojawi się błysk zdobywcy. Nie ma nic cenniejszego niż ten właśnie błysk, niech pojawia się jak najczęściej!
Zobacz
Komentarze (0)