Choroby psów

GDY UCHO BOLI - ZAPALENIE UCHA U PSA

REDAKCJA ZOOVIT

Zapalenie ucha to dość częsta przypadłość wśród psów. Podłoże może być różne, a choroba dotyczyć jednego ucha lub pary. Warto pamiętać, że przewlekłe zapalenie może spowodować poważniejsze choroby, takie jak: zaburzenie równowagi czy utrata słuchu.

ZAPALENIE UCHA U PSA

Zapalenie skóry przewodu słuchowego u psów rozpoczyna zapalenie ucha.  Przewód słuchowy psa zakręca się pod kątem, stąd są w nim dogodne warunki (trudny dopływ powietrza, wilgoć i ciepło) do powstania stanu zapalnego. Zapalenie ucha może mieć podłoże infekcji bakteryjnej, grzybicznej lub zakażenia pasożytniczego.

Stan zapalny ucha u psa może być także skutkiem przedostania się do przewodu słuchowego ciała obcego (woda, trawa, piasek). Ciężko jest ciału obcemu wypaść z kanału słuchowego, co wywołuje stan zapalny. Zwykle jest to jednak zapalenie jednostronne, gdyż dotyczy tylko jednego ucha.

Również jazda samochodem z wystawioną głową przez okno, może przyczynić się do zapalenia ucha u psa. Inną przyczyną jest także alergia, która na początku powoduje swędzenie skóry, przez co pies rozdrapuje skórę ucha, a to sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

ZAPALENIE UCHA U PSA - OBJAWY

Do objawów zapalenia ucha u psa należą: brzydki zapach z ucha, przechylenie głowy na jedną stronę (pies pochyla głowę na stronę ucha chorego), trzepanie głową oraz drapanie chorego ucha. Ból ucha może sprawić, że pies piszczy, gdy zostanie dotknięty w okolicę ucha lub nawet gdy je samodzielnie drapie.

ROPNE ZAPALENIE UCHA U PSA

Zapalenie ucha może mieć dwojaki charakter: ropny (ropa w okolicach ucha i bolesność) oraz rumieniowo-woskowy (obfita woskowina, świąd, zaczerwienienie). W skrajnych przypadkach, konsekwencją zapalenia ucha może być przeniesienie się choroby do jego wewnętrznej struktury (do ucha środkowego), co z kolei doprowadza do zaburzeń równowagi, a nawet utraty słuchu.

Ból oraz swędzenie w okolicach ucha powoduje, że pies nieustannie drażni tkanki, co może przynieść efekt w postaci krwiaka małżowiny usznej. Przy podejrzeniu u psa zapalenia małżowiny usznej, niezwłocznie należy udać się ze zwierzęciem na odpowiednie badania.

leczenie zapalenia ucha u psa

JAK ROZPOZNAĆ ZAPALENIE UCHA U PSA?

Aby dokonać diagnozy choroby, a także ustalić jej przyczynę, weterynarz ogląda ucho od wewnątrz przy użyciu otoskopu. Pobiera również wymaz z wydzieliny, która wypełnia wnętrze ucha. Jeśli przyczyną zapalenie jest utknięcie ciała obcego, wówczas usuwa się je z przewodu słuchowego. Wynik badania sugeruje również, jakie leki będą najbardziej odpowiednie w konkretnym przypadku.

Zdarza się, że stan zapalny obejmuje ucho wewnętrzne lub tez ucho środkowe. Wówczas może konieczne być wykonanie operacji. W przypadku zapalenia ucha w wyniku alergii, konieczne jest jej odpowiednie leczenie.

W tym miejscu rodzi się pytanie, czy wszystkie psy mają jednakową skłonność do zapalenia ucha?

Na pewno psy o stojących uszach mają większą szansę na wpadnięcie do przewodu słuchowego obcego ciała. Z kolei psy o opadających, dużych uszach, cierpią zwykle z powodu zmniejszonego dostępu powietrza do wnętrza ucha, co sprzyja rozwojowi choroby. Również niektóre rasy czy typy psów są bardziej podatne na zapalenie uszu.

Częściej na choroby uszu zapadają m.in. spaniele, bernardyny, bassety, nowofundlandy, jak i też dobermany, owczarki niemiecki czy sznaucery. Zapalenie ucha zewnętrznego może się jednak przydarzyć każdemu psu.

DOMOWE SPOSOBY NA ZAPALENIE UCHA U PSA

Zdecydowana większość ras wymaga, aby usuwać włosy zarastające okolicę uszu. Konieczne jest też regularne czyszczenie uszu za pomocą odpowiednich środków. Po kąpieli psa, warto również osuszyć zewnętrzny kanał słuchowy, na przykład wacikiem. Regularna kontrola w domu, pozwala zauważyć wszelkie niepokojące zmiany.

ZAPALENIE UCHA U PSA - LECZENIE

Jeśli cokolwiek wydaje się nieprawidłowe, koniecznie zgłośmy się z psem do weterynarza – szybka reakcja sprawia, że zaoszczędzić można cierpienia psu. Pozwala to też na zmniejszenie kosztów leczenia, które są większe przy zaawansowanej chorobie.
 

 

DOLFOS ArthroDol – uśmierzający ból u psa. Kup teraz:
Preparat na ból u psa.
Znajdź najlepszą cenę w:
Zobacz
Komentarze (0)