Inne

Sport z psem – zadbaj o siebie i swojego zwierzaka!

REDAKCJA ZOOVIT
Od wielu lat podkreśla się, że sport to zdrowie. Niby o tym wszyscy wiemy, a jednak czasem brakuje nam motywacji. Tej może dostarczyć nam pies. Jakie są aktywności, w które możemy zaangażować naszego pupila?

Nie bez powodu czasem mówi się o tym, że jeśli chcemy zacząć ruszać się nieco więcej, powinniśmy sprawić sobie psa. Abstrahując już od kwestii odpowiedzialności za zwierzaka i przemyślanej decyzji, to jest w tym sporo prawdy. Jeżeli wcześniej prowadziliśmy czysto siedzący tryb życia, to pies wymusza na nas wzrost aktywności fizycznej, chociażby poprzez konieczność kilku spacerów codziennie. Jednak możemy iść nieco dalej, a nawet nie zauważymy, jak psie sporty całkowicie nas pochłoną!

W trosce o zdrowie swoje i pupila

Każda forma aktywności fizycznej zwiększa naszą odporność, przyczynia się do poprawy krążenia, czy wydzielania endorfin. To dzięki niej możemy zredukować ryzyko wystąpienia otyłości i innych chorób cywilizacyjnych. Jednak powinniśmy też spojrzeć na to, w jaki sposób sport wpływa na naszego czworonożnego przyjaciela. Niewiele osób o tym wie, ale dla zachowania dobrej kondycji i pełni zdrowia, jeden ze spacerów powinien mieć co najmniej 40 minut. Poza tym warto czasem zaserwować psiakowi nieco więcej wysiłku. To wpłynie na elastyczność mięśni i stawów, jego kondycję i poziom psiego szczęścia. Zatem psie sporty dają korzyści wszystkim.

Najpopularniejsze psie sporty

Wbrew pozorom dyscyplin sportowych, w których mogą brać udział psy, jest całkiem sporo, a oto kilka przykładów:

- Canicross – tę dyscyplinę można przyrównać do psiego zaprzęgu. Przy pomocy linki pies jest przypięty do naszego pasa i razem z nami biega. Jeżeli nie jesteśmy wytrawnymi sportowcami, to możemy wziąć pod uwagę inny, choć podobny, rodzaj aktywności, czyli dogtrekking. W tym przypadku, zamiast biegać, robimy z nim bardzo długi spacer.

- Bikejoring – tutaj także jest duże podobieństwo do poprzednich dyscyplin. Różnica tkwi w tym, że jeden lub dwa psy ciągną rower.

- Agility – w tym przypadku nasze zaangażowanie będzie niewielkie. W zasadzie jest to specjalnie przygotowany tor przeszkód, a konkurencja jest zaliczona, jeśli zwierzak pokona go bezbłędnie. Chociaż fizycznie zmaga się nasz pies, a nie my, to potrzebna jest bezbłędna komunikacja między psem i opiekunem. Wbrew pozorom, zanim uda nam się wziąć udział, trzeba będzie sporo wysiłku, by wypracować wszystkie gesty.

- Coursing – to jeden z najbardziej klasycznych psich sportów. Polega na ściganiu się psów, które chcą złapać atrapę ofiary.

- Dogfrisbee – ten sport pokochamy i my i nasz pies. Zabawa polega na tym, że rzucamy pupilowi dysk. Pies musi złapać go w locie i przynieść. W tej dyscyplinie wyróżnia się kilka różnych konkurencji. Są to minidistance, longdistance, time-trial i Freestyle.

- Flyball – to inaczej psia sztafeta, w której z reguły bierze udział kilka psów. Psy przebiegają przez przeszkody do wyrzutni piłek, uruchamiają ją swoją łapą. Na koniec przynoszą piłkę opiekunowi.

Informacje wykorzystane w artykule uzyskaliśmy ze strony https://www.zpazurem.pl/kategoria/sport_i_rekreacja

Artykuł zewnętrzny
Zobacz
Komentarze (0)